Jakimi metodami można zwalczać niebezpieczne albo szkodliwe owady które żyją wokół nas


Owady żyją dookoła nas i nic na to nie poradzimy. Jednak z niektórymi z nich będzie więcej problemów niż z pozostałymi, bo są niebezpieczne albo robią dużo szkód. Do pierwszej grupy można na przykład zaliczyć osy czy szerszenie, których gniazda często mogą się pojawić na ludzkich osiedlach. I o ile takie gniazdo znajdować się będzie w jakiejś odległości od ludzkich siedzib, to może wielkiego problemu nie będzie.

Lecz często takie owady mogą zamieszkiwać poddasza czy garaże domów, a to już może być trochę groźne, zwłaszcza dla dzieci i osób starszych. Owady wlatują do mieszkań, szukając słodkich rzeczy, mogą być w wielu przypadkach mocno agresywne, a ich użądlenia bardzo bolą. Dlatego też przeważnie mieszkańcy decydują się na to, żeby się owadów pozbyć. Można do tego wezwać fachowców (firma usuwająca gniazda os). Likwidacja gniazd os nie jest zadaniem trudnym, o ile przede wszystkim się je znajdzie, a po drugie będzie przestrzegać zasad bezpieczeństwa.

pszczoła spijająca nektar z kwiatu

Autor: Alexandru Panoiu
Źródło: http://www.flickr.com

O ile szerszenie oraz osy będą jedynie dokuczliwe, to dużych zniszczeń nie robią. Całkowicie odmiennie jest na przykład z owadami, jakie żerują na drewnie, a do takich zalicza się na przykład spuszczel. Ten nieduży, niepozorny robak jest jednym z największych szkodników, powodując co roku bardzo duże straty. Jada on jedynie suche drewno, zwłaszcza ceniąc sobie gatunki iglaste. Jego łupem padają wszystkie niezabezpieczone konstrukcje z drewna, ogrodzenia, dachy a nawet meble drewniane i sklejkowe. Jak okazuje się jednak, jest też ogromnie wytrzymałym szkodnikiem, dlatego też zwalczanie spuszczela nie należy do rzeczy łatwych i tanich.

W przypadku nowych konstrukcji podstawą jest zabezpieczenie widocznych drewnianych elementów przy pomocy odpowiednich środków chemicznych, dla pełnej ochrony należy je monitorować co roku. Z kolei przy budynkach już stojących jedną ze skuteczniejszych metod jest gazowanie, ale będzie ono wymagać odpowiedniego doświadczenia przy stosowaniu.