Co to jest depresja, jakie ma objawy i czy możliwe jest samemu ją rozpoznać? Co powinniśmy o niej wiedzieć?


Według różnego rodzaju organizacji depresja stanowi obecnie czwarty najbardziej poważny problem ze zdrowiem na świecie. Dotyka on mniej więcej dziesięciu procent ludzi na świecie. Kto tak naprawdę jest w największym stopniu narażony na tą przypadłość, jakie są objawy depresji, jak wygląda leczenie?

Depresja dotyka wszystkie grupy społeczne, nie ma znaczenie płeć, wiek czy wykształcenie. Objawy tej choroby mogą być różne u różnych pacjentów, stąd dosyć ją ciężko rozpoznać. Jednakże podstawową przyczyną błędów w diagnozowaniu depresji jest brak nawyku mówienia w czasie wizyt u lekarza o uczuciach, jak i obawa przed piętnem choroby psychicznej. W sumie nie ma osoby, jaka chociażby raz w trakcie życia nie doświadczyła gorszego nastroju. Jeśli samopoczucie jest złe, to możemy mówić o smutku, kiedy gorsze – o przygnębieniu, zaś jeśli jest całkiem źle, to może być depresja. Jeśli tak jest, to z pewnością ciężko sobie poradzić z normalnymi problemami, z obowiązkami, jakie do tego czasu nie były dla nas problemem.

kobieta w depresji

Autor: Jay Aremac
Źródło: http://www.flickr.com

Depresja to nie jedynie smutek czy przygnębienie, jest to też utrata zainteresowań oraz radości życia. Człowiek działa jakby w zwolnionym tempie, posiada zaburzenia koncentracji, obniżoną samoocenę. W sposób czarny, jak i pesymistyczny spogląda na to do dookoła, przyszłość rysuje mu się jedynie w ciemnych barwach.

Jeżeli ten materiał jest według Ciebie ekscytujący, to bez lęku sprawdź też uwagi z witryny – one również są bardzo ciekawe.

Dotykają taką osobę problemy ze snem, jaki jest płytki, nie daje się zrelaksować oraz odpocząć. Często depresja ukrywa się za objawami somatycznymi, niezbyt dobrym samopoczuciem, odczuwaniem bólu, jak i różnego typu schorzeniami, na przykład układu krążenia.

Warto wiedzieć, że nawet 30 procent ludzi leczonych z powodu różnego rodzaju chorób somatycznych posiada również objawy depresji, które najczęściej nie są rozpoznawalne. Depresja klinika leczenia nerwic niestety może doprowadzić do znacznego spadku poziomu aktywności życiowej, zaś dla 20-30 procent chorujących kończy się samobójstwem. Jeśli poczujemy, że coś jest z nami nie tak, że być może jakby wyczuwamy u siebie początki choroby, to lepiej tego nie bagatelizować. Dobrze będzie gdy jak najwcześniej pójdziemy do właściwego specjalisty. Nie ma z tym problemu, bo wszędzie możemy znaleźć dobrego specjalistę, na przykład. Chodzi o to żeby mieć świadomość jak rozpoznać objawy i wiedzieć, iż jest ktoś kto jest w stanie nam pomóc. Diagnoza to ostateczność, ale możliwość wczesnego rozpoczęcia leczenia.