Hipoterapia, czyli efektywna forma terapii osób niezależnie od wieluRodzice niepełnosprawnych dzieci poszukują najróżniejszych możliwości terapii. Jedną z metod, które mają bardzo duże grono zwolenników jest hipoterapia. Na czym polega hipoterapia? Czy rzeczywiście jest jedną ze skuteczniejszych metod rehabilitacji dzieci? Czy jest to tylko sposób rehabilitacji przeznaczony dla dzieci?

Hipoterapia to forma terapii, w której rolę terapeuty czy raczej pomocnika terapeuty pełni koń. Korzystne oddziaływanie konia na osoby , które cierpią na różne choroby dostrzegli już ludzie żyjący w czasach starożytnej Grecji i Rzymu. Metoda ta do znanej nam obecnie medycyny trafiła jednak dopiero w XX wieku.

Koń na pastwisku

Autor: burlan marius
Źródło: http://www.flickr.com

Hipoterapia jest obecnie naprawdę popularną, przynoszącą niezwykle dobre efekty metodą rehabilitacji niepełnosprawnych ruchowo i umysłowo dorosłych, młodzieży i dzieci. Hipoterapii nie może prowadzić osoba nie posiadająca do tego uprawnień. Nie może też być wykonywana bez wyraźnego zlecenia lekarza. Dzięki tej metodzie naprawdę duża grupa osób odzyskuje nie tylko sprawność ruchową, ale także umysłową. Podczas hipoterapii używane są tylko bardzo łagodne konie. Nie mogą to być konie bardzo młode, raczej stawia się na starsze.

Ten wpis zawiera ciekawe dane na prezentowany temat – jeśli masz chęć uzyskać większą ilość wpisów, to odwiedź stronę aparat invisalign, która przedstawia podobne problemy.

W Polsce najczęściej wykorzystywanymi końmi do hipoterapii są konie rasy huculskiej.

hipoterapia

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Biorąc udział w zajęciach z hipoterapii, można skorygować postawę ciała. U osób , które poddane zostały tej formie terapii następuje poprawa napięcia mięśni, dochodzi do poprawy także koordynacji ruchowej . Po hipoterapii jej uczestnicy z mniejszymi trudnościami na serdecznie zapraszam na stajniaiskra.ple zapraszam na Jest to forma terapii wyjątkowo polecana do pracy z dziećmi , które cierpią na autyzm lub zespół Downa. W przypadku dzieci z autyzmem efekty hipoterapii są naprawdę dobre, choć trzeba na nie czekać czasami bardzo długo. Można ją polecić także rodzicom , których dzieci borykają się z porażeniem mózgowym. W wielu przypadkach korzystne oddziaływanie uwidacznia się już po kilku tygodniach terapii. Na terapię dzieci uczęszczają najczęściej raz w tygodniu. Rzecz jasna nie ma przeciwwskazań, aby brały udział w zajęciach częściej. Jedynym ograniczeniem może być tutaj tylko sytuacja finansowa rodziców – półgodzinne zajęcia to koszt około dwudziestu złotych. Dużej części rodziców na to po prostu nie stać.
Tagi: , ,