Metody rozgraniczania metalu – tłumaczymy zabieg cięcia laserem i wodą.


Sposoby dzielenia metalu są różnorodne, usługodawcy proponują nam podobnie często laserowe, wodne, plazmowe, jak i tlenowe. Zajmiemy się charakterystyką dwóch pierwszych, są one albowiem najbardziej popularne.

Obróbka laserem

Autor: Barta IV
Źródło: http://www.flickr.com
Cięcie laserowe jest najbardziej nowatorską metodą cieplnego oddzielania półproduktu. Jest bardzo dokładne i prędkie. Zapewnia obróbkę przeróżnych wersji stali oraz stopów metali nieżelaznych. Ich obszar zależy od użytego źródła laseru. Najpóźniej powstałe wyjście, oparte o technikę „Fiber” wytwarza wiązkę jak również przenosi ją do głowicy za pośrednictwem światłowodu, co rozwija opcje zastosowania przecinarek oraz zdecydowanie obcina wartości obsługi.

Cięcie laserem ogranicza także w znaczący sposób wykorzystanie energii elektrycznej . Nowoczesna technologia zezwoliła na likwidację drogocennych i męczących w serwisowaniu elementów prowadzenia wiązki – szyku zwierciadeł wraz z akcesoriami. Prowadzenie odbywa się teraz poprzez solidny i bezobsługowy przewód (tutaj przewody pneumatyczne) światłowodu.

Żywotność szyku IPG wynosi minimum 100 tys. godzin. Na domiar tego do działania przecinarki nie są już konieczne gazy o dużej czystości, a do prowadzenia wiązki nie jest używany dwutlenek węgla. Rozgraniczanie towaru za usługą strumienia wody z czy bez dodatku ścierniwa jest poświęcony do wszelkiego gatunku artykułów od metalu po szkło tudzież drewno.

Na dodatek, jeżeli obrabiany materiał nie może zostać poddany działaniu dużej temperatury, to przez wzgląd na brak wpływu strefy ciepła, cięcie wodą jest wyłączną opcją. Obręby ciętych fragmentów nie nadtapiają się, zachowując przy tym wielce dobrą jakość krawędzi (nie wymagającą specjalnej obróbki).

Cięcie wodą wykorzystuje się w wypadku surowców takich jak gumy, gąbki, szkła, kamienie, skóry. Najistotniejsze zalety takiej metody to: perfekcyjne zużycie materiału, na skutek małej szerokości cięcia , drobiazgowy wynik ciętych krawędzi oraz możliwość cięcia elementów skrajnie niewielkich oraz ogromnych gabarytów.

Zarówno pierwsza jak i druga metoda cięcia metali jest częstokroć stosowana. Stosuje się ją zarówno w mniejszych jak i większych zakładach pracy. Proste i szybkie separowanie to efekt długoletniej pracy nad tą technologią, w dalszym ciągu nawiasem mówiąc się ją ulepsza. Więcej na