Profile wykonywane ze stali


Ostatnio bardzo popularne stały się budowle z płyt gipsowo-kartonowych. Jest to tania i prosta metoda budowania ścian w budynkach czy obniżania stropu. Takie tworzywa można niewielkim kosztem formować w dowolny sposób, bez zastosowania specjalistycznych przyrządów, przycinając je do potrzebnych wymiarów i form.

Fragment budynku

Autor: Trevor Cummings
Źródło: http://www.flickr.com
Budowlanym hitem ostatnich lat jest też sklejka, którą można przycinać na zamówienie do dowolnych, nawet zaawansowanych form dzięki urządzeniom CNC. Ze sklejki można tworzyć trójwymiarowe budowle, meble i tak dalej. W tego rodzaju budownictwie najważniejsza jest jednak metoda używania tego rodzaju materiałów, szczególnie przy podwieszaniu sufitów i konstruowaniu ścian wewnątrz budynku – mocuje się je na specjalnych, łatwych w kształtowaniu i lekkich listwach stalowych.

Budowle ze staliTzw. profile stalowe są tanie i proste w formowaniu. Można z nich tworzyć

Most wykonany ze stali

Autor: Hefin Owen
Źródło: http://www.flickr.com

przykładowo stelaże do obniżania sufitów, do których niezwykle łatwo przytwierdzić płyty kartonowo gipsowe za pomocą wkrętów. Dzięki dużemu wyborowi profili, można z ich wykorzystaniem budować rozmaite konstrukcje (http://www.konstrukcje-reklamowe.pl/) o zróżnicowanych wykorzystaniach, w niektórych profilach można także przeprowadzić przewody elektryczne czy inne przewody – przykładowo od sieci internetowej lub telewizji. Profile okrągłe umożliwiają prowadzenie w ich wnętrzu również rur wodnych. Dzięki konstrukcji zrobionej z prostej w formowaniu stali, rozmaite profile można formować do pożądanych rozmiarów z użyciem specjalnych nożyc do metalu. Narzędzie tego rodzaju można kupić w każdym sklepie z narzędziami. Połączenia kątowe można konstruować z wykorzystaniem piły kątowej z właściwą tarczą, którą także można dostać w sklepie z narzędziami.

Moda z Ameryki
Moda na konstrukcje w oparciu o stalowe stelaże przyszła na kontynent z USA. Tam, z uwagi na duże ryzyko huraganów i anomalii pogodowych, konstruuje się domy jednorodzinne z niedrogich tworzyw izolowanych profesjonalnymi tworzywami termoizolacyjnymi, dzięki którym zima w takim domu nie jest uciążliwa. Dzięki małym kosztom zrobienia konstrukcji, przyjęły się one również w Europie. W przeciwieństwie do USA, na terenie Europy konstrukcje oparte na profilach ze stali wykorzystuje się w budownictwie wewnętrznym – na przykład pozwala to znacznie obniżyć koszty zaadaptowania poddasza.