Endoproteza biodra i kolana oraz komórki macierzyste – techniki medyczne wspomagające zdrowie wielu osobom.


Zdrowie jest jedną z najważniejszych kwestii w życiu każdego obywatela. Bez niego nawet mając wszystko obywatele nie są wstanie zbyt wiele osiągnąć. Dlatego też właściwie każda jednostka dba jak może o swoje zdrowie, by zachowało się ono jak najdłużej, ponieważ będzie ono mu potrzebne przez bardzo długi czas.

Rozwój medycyny w leczeniu wielu chorób

lekarz

Autor: TownePost Network
Źródło: http://www.flickr.com

Dbanie o zdrowie jest w aktualnych czasach czymś, co asystuje sporej ilości obywatelom. Coraz większa liczba jednostek zwraca uwagę na własne zdrowie. Związane jest to z większą popularyzacją przez mass media kwestii dotyczącej profilaktyki zdrowotnej. Dzięki rozwojowi technologicznemu bardzo dużemu rozwojowi uległa medycyna, sposoby diagnozowania i leczenia różnych zaburzeń i chorób. Obecnie o wiele szybciej diagnozuje się oraz leczy bardzo dużo schorzeń, które dotąd spędzały sen z powiek zarówno lekarzom jak i pacjentom. Bardzo dużą sławą w medycynie cieszą się komórki macierzyste (więcej szczegółów), które nieustannie poddawane są różnorakim testom oraz badaniom. Razem w rozwojem badań oraz zastosowaniem komórki macierzyste dają większą szansę na rozwój medycyny regeneracyjnej. Dają one również większe prawdopodobieństwo, iż wyleczalne będą schorzenia genetyczne (nieinwazyjny test prenatalny) a także nowotwory.

Pomoc w kłopotach ze stawamiW aktualnych czasach jest bardzo dużo zaburzeń, z którymi zmagają się ludzie. Bardzo często schorzenia te dotykają coraz większą liczbę osób, przez co nazywane są chorobami cywilizacyjnymi.

ból stawów

Autor: Thanh Liêm
Źródło: http://www.flickr.com

Jednym z problemów, z którym zmaga się spora liczba ludzi to różnorodne schorzenia stawów. Problemy ze stawami są dość uporczywym kłopotem, gdyż zakłócają przemieszczanie się a co za tym idzie zakłócają też normalne funkcjonowanie w czasie dnia. W sytuacji, kiedy stawy są na tyle wyniszczone, iż nie działają właściwie wcale wstawiana jest endoproteza. Najczęściej wprawiana jest endoproteza biodra oraz endoproteza kolana (czytaj więcej). Jest to element wykonany z biomateriałów, który jest wstawiany w celu zastąpienia bądź wspierania utraconej funkcji określonego narządu. Endoproteza biodra (czytaj więcej) czy endoproteza kolana jest dla wielu ludzi często jedyną możliwością na normalne chodzenie oraz samodzielne funkcjonowanie.