Opieka nad dzieckiem chorym na autyzm


Niepełnosprawność należy do zjawisk, o których obecnie mówi się coraz częściej. Jest to na pewno korzystne zjawisko, bowiem o tej kwestii powinno się dyskutować bardzo dużo, przede wszystkim o tym, w jaki sposób można niepełnosprawnym ludziom ułatwiać życie na co dzień. Występuje dużo rodzajów niepełnosprawności, w pierwszej kolejności może być ona fizyczna lub umysłowa. Niekiedy bierze się to ze schorzenia nabytego lub z przebytego wypadku, niekiedy w grę wchodzą wady wrodzone.

Dzieci

Autor: harmon
Źródło: http://www.flickr.com
W przypadku niepełnosprawnych dzieci zawsze jest to tragedia dla opiekunów, którzy nabywają wiedzę, jak z tym przypadkiem sobie radzić. Jednym z najważniejszych elementów jest dostosowanie codziennych zadań i ich rozkładu do potrzeb niepełnosprawnej pociechy. W zależności od typu i poziomu niepełnosprawności bowiem dziecko nie będzie w stanie wykonywać części standardowych czynności. Przykładowo pociechę z niepełnosprawnością ruchową należy regularnie zabierać na dwór w wózku inwalidzkim. Występują także takie schorzenia, w wyniku których rodzice muszą wyręczać dziecko praktycznie w każdej czynności.

Współdziałanie rodziców z wychowawcami i lekarzamiW kwestii niepełnosprawności ruchowej, zazwyczaj konieczny jest stały kontakt Ze specjalistą, a często również z rehabilitantami. Natomiast schorzenia umysłowe wymagają odmiennego postępowania w przypadku każdego dziecka. Przykładowo ćwiczenia dla dzieci autystycznych wyglądać będą zupełnie inaczej niż te skierowane do dzieci z zespołem Downa. Jeżeli dziecko chodzi do szkoły, dobrze jest, by była to specjalna szkoła, mogąca zapewnić mu odpowiednią opiekę.

Wolne chwile spędzane z dziećmiTak samo jak w przypadku zdrowych dzieci, także rodzice pociech niepełnosprawnych powinni spędzać z nimi tyle czasu, ile się da. Dla chorych najmłodszych jest to bardzo istotne, zwłaszcza gdy schorzenie sprawia, że dziecko potrzebuje stałej pomocy. Ten czas powinny wypełniać uśmiech i życzliwość, tak by dziecko czuło się dobrze pomimo swej choroby. Na przykład wyszukując w Internecie frazę „zabawy dla dzieci autystycznych” można odszukać sporo porad na temat pożytecznego i miłego spędzania czasu z dzieckiem chorym na autyzm.