Cięcie – aktualne technologie obróbki materiałów

W związku z cały czas wzrastającymi wymogami klientów, które mają związek z jakością otrzymywanych wyrobów, obserwuje się zdecydowany rozwój techniki i technologii. Sytuacja ta odnosi się do wielu gałęzi przemysłu, począwszy od budownictwa, skończywszy na obróbce metalu.

Obróbka metalu

Autor: PEO ACWA
Źródło: http://www.flickr.com
Obróbka metalu w postaci cięcia lub wycinania jest bardzo zaawansowana technologicznie. Spora część nowoczesnych maszyn produkowana jest jako CNC. Dlatego gdy szukamy partnera – producent stali kwasoodpornej, który ma uskutecznić nasze zlecenie, powinniśmy zdecydować się na skorzystanie z usług profesjonalnych zakładów, które oferują swym klientom rozwiązania specjalistyczne w zakresie obróbki blach.

Najczęściej stosowaną metodą precyzyjnego cięcia blach i profili jest cięcie laserem. Pozwala na perfekcyjne cięcie blach które mają zastosowanie podczas stawiania np.

Odkryj inne pokrewne niezwykle użyteczne źródło informacji na objaśniany temat – kliknij tutaj i przeczytaj więcej w serwisie kurs operatora pompy do betonu.

hal produkcyjnych a także innych gałęziach przemysłu. Cięcie laserem pozwala na wyprodukowanie elementów, które bez dalszej obróbki nadają się do dalszej przeróbki.

Obecnie technologia cięcia laserowego nie ma sobie równej pod względem dokładności oraz efektywności. Analizując współczynnik ceny oraz jakości usługi, ciecie laserowe wypada nadzwyczaj dobrze w porównaniu do innych metod cięcia blach, takich jak np. cięcie wodą. Mimo, że jest to metoda stosunkowo nowa, spotkała się z sporym zainteresowaniem z racji swej precyzji oraz wysokich prędkości cięcia.Nie ma to jednak wpływu na fakt, że cięcie (zobacz strona polecana w temacie) strumieniem wody to nadal metoda cięcia stali. Mimo, że woda jest materiałem, który nie kojarzy się z twardością i zdolnością cięcia – zastosowana pod wysokim ciśnieniem potrafi przebić każdy materiał.

Cięcie wodą jest technologią „zimną”, tzn. nie występuje tutaj strefa wpływu ciepła, jak w trakcie cięcia laserem. Skutkiem tego ma wykorzystanie tam, gdzie zbyteczne jest znaczne nagrzewanie materiału, np. ze względu na prawdopodobieństwo rozhartowania.

Jest to również technologia cicha i bezpyłowa – bezpieczna dla środowiska naturalnego. Wybór technologii cięcia jak widzimy jest uzależniony od różnych czynników.

Tagi: , , , ,