Terapia światłem oraz jej zalety


Ostatnimi czasy nadzwyczaj powszechne stały się zabiegi fototerapii. Fototerapia to naświetlanie za pomocą właściwego rodzaju światła, które ma właściwości lecznicze i dużo większą moc aniżeli zwyczajne lampki. Umożliwia leczenie depresji wywołanej niedostatkiem słońca w godzinach porannych, szczególnie podczas zimy. Deficyt światła może przyczynić się m.in. do zaburzeń cyklu snu, wahania nastroju, trudności z koncentracją a także nieprawidłowości w rytmie wydzielania hormonów.

leczenie światłem

Autor: Keoni Cabral
Źródło: http://www.flickr.com

Tego rodzaju terapia powinna być stosowana dwa razy dziennie, dzięki temu przyniesie skuteczne efekty. Najodpowiedniejsze pory to rano oraz wieczór, dwie godziny przed snem. Idealny czas pojedynczego seansu powinien wynosić mniej więcej godzinę. W czasie seansu mamy okazję zająć się innymi rzeczami, m.in. poczytać książkę nie zapominając, by niekiedy spojrzeć na lampę. Lampa do fototerapii pomaga nie tylko we wspomnianej na początku depresji, ale także może efektywnie oddziaływać w przypadku przypadłości skórnych jak również krzywicy u najmłodszych.
Jedną z najważniejszych zalet fototerapii jest możliwość jej indywidualnego przeprowadzania w domu. Jest to jednocześnie naprawdę bezpieczny zabieg. Można się z nim również spotkać w licznych sanatoriach lub ośrodkach Spa, w których zabiegi wykonują rzetelni lekarze oraz fizykoterapeuci. Lampa do fototerapii nie powoduje oparzeń, bowiem nie emituje promieniowania UV. Nie można zapominać również o walorach związanych z poprawieniem samopoczucia oraz ograniczeniem dolegliwości skórnych. Fototerapia może przynieść naprawdę świetne efekty, jeśli stosuje się ją zgodnie z dyrektywami przez okres około trzech tygodni. Zdarzają się jednak pacjenci, na których nie działa – wtedy należy znaleźć inne wspomagające sposoby lecznicze, które spowodują oczekiwaną poprawę – więcej o światłoterapii.

Autor: Marcus Vegas

Należy pamiętać, że fototerapii nie można stosować w przypadku chorych cierpiących na schorzenia narządu wzroku albo zażywających leki powodujące nadwrażliwość na światło. Przeszkodą jest także migrena. Jeżeli jednak niniejsze przypadłości nas nie dotyczą, możemy oczywiście stosować zabiegi za pomocą lampy do fototerapii i pozbyć się depresji sezonowej, która odbiera radość życia przez stałe zmęczenie i drażliwość. Więcej na: .