Operacja haluksów – czy to najlepsza metoda leczenia?


Haluksy to kłopot niemałej części społeczeństwa, dotyka w głównej mierze żeńską część społeczeństwa. Głównym wrogiem naszych nóg są buty na wysokim obcasie albo obuwie, nieprawidłowo dopasowane rozmiarem. Istnieje sporo różnorodnych metod medycznych na walkę z haluksami, lecz w niektórych przypadkach pomóc może jedynie operacja.

Leczenie stóp

Autor: Freebird
Źródło: http://www.flickr.com
Haluksy to tzw. paluch koślawy, czyli zwyrodnienie stawu palucha. Na początku choroba może przebiegać bezobjawowo, lecz z czasem dochodzi do stanu zapalnego, chore miejsce staje się czerwone, a pacjent odczuwa silny ból. Leczenie haluksów może przebiegać na różne sposoby i zależy od stopnia zaawansowania zmian, wieku pacjenta oraz innych czynników. Operacja halluxów wcale nie jest jedynym sposobem na pozbycie się uciążliwego problemu, jednak to prawda, że w większości przypadków chorzy przychodzą na tyle późno do lekarza, iż nieinwazyjne środki już nie pomogą (źródło). Jeśli chodzi o haluksy operacja może również przybrać rozmaitą formę, bowiem istnieje wiele odmian operacyjnego leczenia tej choroby.

Leczenie haluksów musi być odpowiednio dopasowane do zmian u danego pacjenta bowiem tylko wybór słusznej metody pozwoli powstrzymać powstawanie deformacji w późniejszym czasie (źródło artykułu). Wśród nieoperacyjnych dróg leczenia wymienić musimy fizjoterapię, obuwie ortopedyczne i unikanie wysokich obcasów. Coraz częściej można w aptekach nabyć specjalistyczne opatrunki i maści, zwalczające bolesny stan zapalny. Często jedyną rozsądną metodą na zwalczenie deformacji jest operacja halluxów.

Wystarczy jednak wpisać w wyszukiwarkę internetową: „haluksy operacja”, żeby zobaczyć, jak odmienne metody operacyjne istnieją. Nowe zdobycze medycyny pozwoliły ograniczyć konieczność unieruchomienia nogi po zabiegu w gipsie, w znaczącej większości przypadków wykorzystuje się ortopedyczne obuwie pooperacyjne, które pacjent stosuje przez około 6 tygodni (dowiedz się więcej).

Operacja w każdym przypadku jest poprzedzona dokładnym wywiadem, chodzi o to, żeby dobrać najlepszą metodę, która da najlepsze i najbardziej trwałe efekty. Oczywiście, po zabiegu nie wolno zapominać o profilaktyce, tak, by nie dopuścić do nawrotu przypadłości.