Aktywizacja młodzieży do pracy w temacie środowiska – akcje utylizacji elektrośmieci.Od czasu intensywnego rozwoju modernistycznych technologii jasnym się stało, iż zaczęliśmy produkować nowy rodzaj zużytych materiałów. I gdy na początku trwałość sprzętu elektrycznego można było liczyć w dziesiątkach lat, to w dzisiejszych czasach wraz z końcem okresu gwarancyjnego kończy się zazwyczaj zdolność do działania.

wysypisko

Autor: alex.ch
Źródło: http://www.flickr.com
Stąd od pewnego czasu obserwujemy akcje społecznościowe informujące społeczność, że tego rodzaju śmieci powinno się utylizować. Genezą takiego działania było pojawianie się w wielu regionach nielegalnych wysypisk elektrośmieci (odbiór elektrośmieci w Gdyni), które nie tylko oszpecały krajobraz, ale wytwarzane prze nie płyny oraz wchodzące w skład pierwiastki powodowały skażenia gleby i mórz. Na początku wystarczający był sam wywóz śmieci na oficjalne wysypiska, jednak szybko stały się one przepełnione . Wraz z upływem lat, gdy pojawiła się możliwość przetwarzania odpadów sensownym rozwiązaniem okazał się recycling odpadów. Utylizacja sprzętu elektronicznego pozwoliła danie kolejnego życia urządzeniom, które nie nadawały się już do użytku . Wszakże każde urządzenie elektroniczne jest wynikiem złączeniu wielu podzespołów. Po zakończeniu użytkowania część składowych jest do wyrzucenia, co nie zmienia faktu, że większość powinna nadawać się do dalszego wykorzystania. Stąd właśnie duże zapotrzebowanie na utylizację sprzętu elektronicznego. Kolejna sprawa, że wyrzucając elektrośmieci do domowego śmietnika łamiemy prawo według ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym z 29 lipca 2005 roku. By ułatwić ludziom prawne działania, większość gmin pozwala na bezpłatny odbiór z miejsca zamieszkania. Finalnie opisujemy, czym są elektrośmieci. Dzielą się one na kilka rodzajów. Wyróżniamy urządzenia AGD – wielektrośmieci (zobacz elektrośmieci wrocław) i małogabarytowe, sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjne taki jak telefony czy komputery oraz RTV. Dużym zagrożeniem dla środowiska jest również oświetlenie. Utylizujemy wszelkie żarówki, świetlówki i pozostałe. Tak samo narzędzia elektryczne i elektroniczne oraz sprzęt sportowy. Również placówki medyczne zobowiązane są do zgłaszania zużytego sprzętu medycznego. Ważna wiadomość dla firm – recyklingowi podlegają również narzędzia kontroli (czujniki dymu, itp.) oraz przeróżne automaty do napojów.

śmieci

Autor: mon/ks/37
Źródło: http://www.flickr.com
Pamiętajmy więc o recyclingu odpadów elektrycznych i elektronicznych. Chroni to nasze środowisko, nasze finanse, a także pozwala odzyskiwać podzespoły z rzeczy, które nikomu nie będą już potrzebne.
Tagi: , , ,