Bardzo poważna choroba – niedoczynność tarczycyNiedoczynność tarczycy to coraz poważniejszy problem który dotyka wiele osób. Sam problem jest naprawdę skomplikowany, gdyż niedoczynność może się ujawniać w postaci pierwotnej, wtórnej albo trzeciorzędowej, a co najważniejsze każda z nich ma inne przyczyny, co daje też odmienne objawy. Najczęściej występująca jest niedoczynność pierwotna, która pochodzi z uszkodzenia tarczycy. Jak oceniają lekarze, na całym świecie problem z tarczycą ma ponad trzysta milionów ludzi, lecz aż pięćdziesiąt procent może o tym nie wiedzieć. Jak sprawdzić czy i nas dotyczy ten kłopot?

Jak wygląda tarczyca?

zbadaj tarczycę

Autor: woodleywonderworks
Źródło: http://www.flickr.com

To niewielki gruczoł, który możemy zlokalizować w środkowej części szyi. Przyczyny występowania mogą być naprawdę różnorodne, najczęściej zaś spowodowane jest uszkodzeniem gruczołu tarczowego, często również się zdarza, iż odpowiedzialna za tą przypadłość jest choroba przysadki albo guzy podwzgórza lub sarkoidoza. Jeśli chodzi o występowanie tej choroby w społeczeństwie, to na niedoczynność tarczycy częściej, bo aż pięciokrotnie zapadają kobiety niż mężczyźni. Możemy je odnotować co u piątej kobiety po 60. roku życia. Co do mężczyzn, to występuje u co 6., który skończył siedemdziesiąt cztery lata. Niestety, niedoczynność tarczycy może również się przydarzyć przy urodzeniu. Tak zwana wrodzona niedoczynność tarczycy występuje w skali 1:4000 żywych urodzeń.

Niedoczynność tarczycy to trudno rozpoznawalna choroba. Niedoczynność tarczycy rozwija się powoli, niepostrzeżenie, w sposób dyskretny. Jej początkowe objawy nie są zbyt widoczne, dlatego łatwo ją zlekceważyć. Często również wydarza się, iż pacjenci leczeni są z powodu innych potencjalnych chorób, jak zbyt duży poziom cholesterolu, problemy sercowe czy depresja. Żeby rozpoznać niedoczynność tarczycy i odnaleźć jej przyczynę, niezbędnym jest wykonanie tak zwanego Testu Obciążeń.
Pamiętaj, że wizyta u endokrynologa to najlepszy sposób, ażeby rozwiać każdą z dręczących Cię wątpliwości. Z jednej strony, może się okazać, iż nic Ci nie jest, a z drugiej, jeśli faktycznie masz niedoczynność tarczycy, szybciej wykryta przypadłość, to lepsze rokowania w leczeniu. Jak znaleźć dobrego specjalistę – endokrynologa? Najkorzystniej przez internet, wpisując frazę w wyszukiwarkę internetową na przykład endokrynolog z Warszawy. Zamiast myśleć, co się z Tobą dzieje umów się na wizytę, a będziesz dokładnie wiedział, czy to tylko Twoje nerwy czy coś więcej.

Co do najbardziej znanych objawów, powinniśmy wymienić: bardzo duże zmęczenie, senność, osłabienie, osłabiona koncentracja, problemy z pamięcią, słabsze włosy, problem z układem trawiennym (wzdęcia, zaparcia), zwiększająca się waga, chociaż raczej mierny, niska tolerancja na aktywność fizyczną.
Tagi: , , ,