Jak przebiega kolonoskopia oraz z jakich powodów jest aż tak istotnym badaniem?


Kolonoskopia zalicza się do bardzo ważnych zabiegów. Pozwala wcześnie wykryć raka jelita grubego, co z kolei warunkuje jego zupełne wyleczenie.

lekarz

Autor: Phalinn Ooi
Źródło: http://www.flickr.com
Kolonoskopia to badanie rekomendowane wszystkim, którzy skończyli 35 lat. Nie mogą lekceważyć go zwłaszcza osoby zaliczane do grupy większego ryzyka, czyli posiadające wśród krewnych kogoś cierpiącego na tego raka. Kolonoskopii powinny poddać się również ci, którzy spostrzegli w swoim kale krople krwi lub u których wykryto polipa jelita. Samo badanie jest przeprowadzane ze znieczuleniem, ale nie zalicza się do przyjemnych.

Ponadto, sporo pacjentów wprost nie ma pojęcia, jak przygotować się do kolonoskopii. Stan jelita grubego lekarz J. Białek – (ginekolog żywiec) może zbadać przez wprowadzenie do odbytu chorego miękkiego przewodu o średnicy palca. Jest on zwieńczony minikamerą, która monitoruje obraz ścianek jelita, obserwowanyna żywo na monitorze przez lekarza. Badanie jest przeprowadzane jest przy znieczuleniu regionalnym i trwa do niecałej godziny.

Aby odnaleźć nadzwyczajne treści w internecie, to na początku kliknij w odsyłacz znajdujący się tu i przejdź dalej (https://optegra.com.pl/Choroby-oczu/Choroby-oczu/Diagnostyka/Badanie-OCT-Tomografia-siatkowki) – na pewno nie będziesz żałować.

Jak przygotować się do kolonoskopii? Już na 3 doby przed zaplanowanym zabiegiem, powinno się przejść na specjalną dietę. Wyrzucamy z menu dania mięsne, słodkości i pieczywo.

Lepiej unikać buraków, bo mogą zniekształcić kolor śluzówki jelita. Spożywać można warzywne zupy i nieskomplikowane potrawy na bazie kaszy oraz wypijać znaczne ilości wody mineralnej, herbaty i kawy. Dobę przed badaniem możemy spożyć jedynie pierwszy posiłek. Nie możemy popijać go słodkimi napojami

lekarz

Autor: Sohel Parvez Haque
Źródło: http://www.flickr.com

lub mlekiem. Z kolei w dniu badania powinniśmy przyjmować leki na przeczyszczenie w dawkach ściśle przepisanych nam przez lekarza. Po kolonoskopii nie musimy zostawać w szpitalu, ale nie możemy prowadzić pojazdu. Warto również po kolonoskopii przez parę dni odpoczywać.

Zabieg kolonoskopii, chociaż uznawany za krępujący, jest pozbawiony bólu i bezpieczny. Stanowi nieocenioną pomoc w szybkim zdiagnozowaniu raka jelita grubego, a co za tym idzie, gwarantuje jego wyleczenie. Przygotowując się do zabiegu, należy pamiętać, że trzy doby przed kolonoskopią, powinniśmy przejść na płynny jadłospis i pić duże ilości wody.