Do jakiego lekarza się udać, kiedy mamy problem z nogami? Warto zobaczyć, czym zajmują się konkretni specjaliści


Problemów z kończynami dolnymi możemy naliczyć bardzo dużo. Weźmy na przykład najbardziej znane, jakimi są odciski, halluxy lub wrastające paznokcie – to okropnie męczące przypadłości, osoby, których one dotykają są zmuszone szukać pomocy u… No właśnie u kogo?

Czy pomoże chirurg, lub też ortopeda? A może jednak ktoś inny, jak lekarz od leczenia stóp, czyli podolog albo podiatra. Chirurg ogólny, przykładowo ortopeda Kraków, zajmuje się diagnostyką i leczeniem operacyjnym chorób, jak również ich powikłań z różnych zakresów, jak układ pokarmowy, krążenia czy oddechowy.

rentgen nogi

Autor: Ken Mayer
Źródło: http://www.flickr.com

Chirurg tego rodzaju leczy wszelkie popularne choroby, natomiast bardziej specjalistyczne zabiegi robione są przez chirurgów szczegółowych. Zajmują się oni konkretnymi rejonami ciała, na przykład rekonstrukcja kolana. Bardzo ważne miejsce w pracy chirurga ogólnego zajmuje onkologia operacyjna i zabiegowe leczenie nowotworów. Ortopedia natomiast to dział medycyny, jaki zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem oraz leczeniem nabytych i wrodzonych nieprawidłowości, które objawiają się w funkcjonowaniu, budowie różnych narządów ruchu człowieka. Specjalizacja tego typu szczególnie dotyczy chorób i urazów, na przykład kości, więzadeł jak również do uszkodzeń mięśni, nerwów oraz żył.

Ortopeda Kraków zajmuje się również leczeniem różnego rodzaju urazów kości i stawów, do nich szczególnie można zaliczyć złamania, zwichnięcia, skręcenia jak również stłuczenia. Sprawdźmy teraz mniej znany termin, czyli podologia. Podologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się diagnozą oraz leczeniem chorób stóp oraz stawu skokowo-goleniowego. Takie zabiegi posiadają różny charakter, wymagają natomiast od specjalisty, który się tą przypadłością zajmuje wszechstronnej wiedzy z tego typu dziedzin, jak diabetologia, dermatologia, jak również chirurgia. W naszym kraju jest to jeszcze niesamowicie mało znana dziedzina.

Nie ma przede wszystkim właściwych regulacji prawnych, jakie mogłyby definiować, jak wygląda zakres pracy podologów. Ogólnie jednak warto wspomnieć, iż jest to z dnia na dzień bardziej popularna dziedzina wśród ludzi zajmujących się zawodowo sportem. Gdy doskwiera nam ból, staramy się na wiele sposób zaradzić temu. Dobrze jest w takim wypadku poszukać pomocy u różnego rodzaju specjalistów. Jeśli jeden specjalista nam nie pomoże, to może inny lekarz będzie mógł. Jak widać lekarz od nóg to nie jedynie ortopeda, dlatego warto wiedzieć jakie ma się możliwości działania. Czytaj też .