Biżuteria, która przez minione wieki cały czas pełni swoją rolę i cały czas jest cennym przedmiotem dla wszystkich kobiet.


Biżuteria od bardzo dawna stanowiła element ozdoby, wzbudzający pożądanie pań niezależnie od stanu posiadania oraz wieku. Dziś również może stanowić uroczy dodatek, uzupełniający ubiór i zadający styluwłaścicielce.

Na przełomie lat zmieniały się wzory i moda, niektóre materiały pojawiały się w wyrobach biżuteryjnych i pozostawały tam na dłużej, inne były jedynie jednorocznym krzykiem mody i w szybkim tempie odchodziły w niebyt. W zależności od mody, biżuteria mogła przyjmować formę drobnych malutkich klejnocików, lub też rzucała się w oczy w postaci wielkich, krzykliwych brył i przepięknych wzorów. Tak naprawdę kilka rzeczy przez lata nie ulegało większym zmianom. Przede wszystkim metale typu złoto czy srebro zawsze będą w modzie i znajdują odbiorców niezależnie od mody. Ma to również związek z faktem, że te metale, tak samo jak szlachetne kamienie, stanowią rodzaj inwestycji, bowiem trzymają swoją wartość. Przykładowo kolczyki srebrne (kliknij odnośnik) albo złote, które znudziły się właścicielce, można przekazać złotnikowi, a ten przetopi cenny kruszec w inną wspaniałą

Przez lata regułą było to, że biżuterię wytwarzają nieliczni specjaliści, czyli właśnie jubilerzy oraz złotnicy. Ich kunszt znany był w okolicy a wyroby cieszyły się dużym powodzeniem, mimo nierzadko zaporowej ceny. Ich plusem było to, że jako wyrób ręczny, były wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju. W epoce taśmowej produkcji, do sklepów trafiać zaczęły wyroby mało ciekawe, nastawione na mało zamożnego i mało wymagającego odbiorcę. ozdobę.

bransoletka srebrna

Autor: MAURO CATEB
Źródło: http://www.flickr.com

Jednakowe bransoletki srebrne czy tombakowe pierścionki mogło nosić nawet kilkaset pań. Taka unifikacja prowadziła również do zmniejszenia jakości biżuteryjnych wyrobów. Na szczęście rynek zaczął szybko weryfikować te mało ciekawe trendy i od wielu już lat górę bierze indywidualność przedmiotów i niepowtarzalność wyrobów. Znaczącą różnicą jest jednak to, że dzisiaj za produkowanie biżuterii zaczynają się brać osoby nie mające zupełnie przygotowania w zawodzie złotnika.

Dobrze jest, jeżeli posiadają przynajmniej odpowiedni zmysł estetyczny. Wówczas wytwarzane chałupniczą metodą cudeńka z drucików, koralików, modeliny albo sutaszu mogą z powodzeniem zaistnieć w biżuteryjnym świecie.