Też masz kłopoty z kolanem? Poznaj zabieg po jakim Twoje kolano będzie jak noweGdyby policzyć wszystkie zabiegi wykonywane na ludzkim ciele liczba byłaby zatrważająca. Nawet lekarze, którzy ogólnie uchodzą za prawdziwych specjalistów, i którzy w każdym rankingu społecznego zaufania, plasują się bardzo wysoko, znają jedynie wycinek tego zagadnienia – ograniczonej do własnej specjalizacji. Istnieją jednakowoż zabiegi dosyć powszechne, ale nie do końca znane. Jednym z tego typu zabiegów jest artroskopia kolana, czyli metoda diagnostyki i leczenia chorób kolanowych.

operacja kolana

Autor: Zdenko Zivkovic
Źródło: http://www.flickr.com
Sam zabieg jest naprawdę mało inwazyjny. Po prostu przez centymetrowy operacyjny dostęp wprowadza się kamerę do kolana, dzięki jakiej można dostrzec i zbadać każdy z elementów stawu kolanowego. Przez inny centymetrowy dostęp można wprowadzić narzędzia do artroskopii, to za ich sprawą jesteśmy w stanie zreperować uszkodzenia występujące wewnątrz stawów. Po zabiegu kolano nie musi być unieruchomione, natomiast na 7 dni pozostawia się 2 szwy. Zapoznaj się z artykułem

Zabieg nie jest czasochłonny, trwa około dziesięciu do trzydziestu minut, a wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Co ważne, po zabiegu pacjent nie musi zostawać w szpitalu, po paru godzinach jest już w domu. Kiedy w ogóle powinniśmy wykonać artroskopię kolana?

Najczęściej dzieje się właśnie ta po urazach stawu kolanowego. Zaliczają się do nich: uszkodzenie więzadeł krzyżowych, uszkodzenie łąkotek lub złamanie chrzęstno-kostne. Tego typu zabieg też jest niezbędny w przypadku przewlekłych dolegliwości kolana, do których możemy zaliczyć: choroby chrząstki stawowej, choroby błony maziowej lub liczne wysięki stawu kolanowego. Artroskopia także jest konieczna w celu leczenia stanu zapalnego kolana czy usuwania ciał wolnych kolana. Jakie badania są konieczne, aby zaliczyć dany przypadek do zabiegu artroskopii kolana? Właściwie wystarczy badanie kliniczne specjalisty KH – (ortopeda żywiec) ortopedy. Jeśli pojawią się wątpliwości na takim etapie badania, robi się rezonans (rezonans magnetyczny kraków) magnetyczny, zdjęcia rtg, USG. W trakcie zabiegu można usunąć ciała wolne ze stawu, przyszyć lub usunąć uszkodzoną łąkotkę, wygładzić chrząstki stawowe. Więcej na

Można też zlikwidować fałdy błony maziowej, wypłukać staw kolanowy czy dokonać rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego. Niektórzy ponadto są zdania, że bardziej korzystny od artroskopii kolana jest zabieg z „otwarciem” kolana. To oczywiście nieprawda, bo po artroskopii przede wszystkim jest zdecydowanie mniej powikłań, jest też znacznie krótszy okres rehabilitacji. To znaczy, że operowany szybciej powraca do swoich codziennych zajęć. Prawie niewidoczne są również blizny po operacji, a co także ważne, pacjent nie musi pozostawać w szpitalu, ponieważ już po paru godzinach może wrócić do domu.

Tagi: , , ,