Zioła – w czym mogą nam przynieść ulgę?Leczenie ziołami ma wielowiekową tradycję. W obecnych czasach, mimo istnienia olbrzymiej liczby specyfików syntetycznych, ziołolecznictwo jest dalej popularne. Mimo powszechnego przeświadczenia, iż zioła mają działanie uniwersalne oraz są środkami w pełni bezpiecznymi, źle wykorzystywane mogą nam zaszkodzić. Natomiast leki ziołowe stosowane umiejętnie, będą bezcennym elementem terapii niektórych chorób.

Autor: Firma Jard sp z o.o.
Fitoterapia, a więc terapia za pomocą roślin, wykorzystuje wiedzę o substancjach zawartych w ziołach jak też ich oddziaływaniu na organizm człowieka. Zioła to bez wątpienia potrzebne leki, które odgrywają ważną rolę w leczeniu, jednakże przy ich używaniu potrzebne będzie przestrzeganie pewnych zasad. Jedną z najistotniejszych własności ziół jest ich wpływ na normalizację działania organizmu człowieka. Niewątpliwą zaletą specyfików roślinnych jest ich łagodniejsze działanie, związane z mniejszymi aniżeli w przypadku farmaceutyków syntetycznych oddziaływaniami ubocznymi.

Z roślin uzyskiwane są rozmaite części o oddziaływaniu uzdrawiającym. Mogą być to: liście, ziele, owoce, kwiaty, kora nasiona, kłącza bądź korzenie. Głównym sposobem konserwacji ziół jest suszenie, jednakże składowanie ziół w podobnej postaci wymaga szczególnych warunków, czyli chronienia przed wilgocią i światłem. Z suszonych ziół, po zalaniu wrzątkiem przygotowuje się napary, to znaczy herbatki ziołowe. Bardziej trwałymi i łatwiejszymi do składowania a równocześnie bardziej skoncentrowanymi postaciami ziół będą wyciągi alkoholowe, to znaczy nalewki (zatem zioła w roztworze cukru), soki bądź olejki. Zioła są także osiągalne w formie tabletek, kapsułek bądź granulatów.

O czym musimy pamiętać wykorzystując zioła? Aby bezpiecznie i efektywnie korzystać z zalet ziołolecznictwa, powinno się przestrzegać kilku istotnych zasad. Przede wszystkim powinno się mieć na względzie, że nadmiar środków ziołowych może być szkodliwy. Należy zatem używać je tylko w ilościach zgodnych z zaordynowaniami specjalisty bądź fabrykanta, a ponieważ medycyna naturalna z Warszawy (jak również w pozostałych miejscowościach) jest bardzo popularna, specjalistów z tego zakresu nie brakuje.

Ziółek nie mogą przyjmować kobiety ciężarne, a niektórych także kobiety karmiące piersią. Przed aplikacją kuracji ziołowej u dzieci zawsze trzeba poradzić się doktora.
Tagi: , , ,