Plusy i minusy specjalistycznych badań prenatalnych we wczesnym wykrywaniu wad genetycznych


Każda kobieta, która jest w ciąży na pewno rozważa, jakie badania należy zrobić, aby nabrać pewności, że nic nie grozi zdrowiu jej dziecka. Przeważnie przy właściwym przebiegu ciąży, starczą standardowe badania, wykonywane podczas wizyty u ginekologa. Może się jednak zdarzyć, że lekarz zaleci dodatkowe badania po to, by pewnie rozpoznać ujawnioną zaburzenie. Celem badań prenatalnych jest szybkie wykrycie ewentualnych wad genetycznych płodu. Zleca się je w czasie trwania ciąży. Naturalnie w ten sposób wadę można też wykluczyć, jeśli ginekolog stwierdził możliwość jej występowania na podstawie standardowego USG.

dziecko

Autor: Shaun Fisher
Źródło: http://www.flickr.com

Dynamiczny rozwój medycyny i badania ciąży, daje większe możliwości precyzyjnego wykrywania i leczenia wielu wad wrodzonych. Im szybciej zostaną one wykryte, tym skuteczniej można opracować właściwy plan leczenia. Przeważnie, jeśli wada jest uleczalna, to zabieg można wykonać zaraz po porodzie, a w niektórych przypadkach nawet wewnątrz macicy (oferta na www badań prenatalnych w klinice Oczywiście są to czasami skomplikowane procedury, jednakże mogą ocalić życie dziecka. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że inwazyjne badania prenatalne również niosą ze sobą pewne niebezpieczeństwo. Z drugiej strony prawidłowe wykrycie niedorozwoju płodu, przekłada się na lepsze wyniki rehabilitacji.

O czym jeszcze należy wiedzieć? Przede wszystkim, że badania (strona internetowa) tego typu musimy wykonać na wczesnym etapie ciąży. Wstępne testy można zrobić już pod koniec trzeciego miesiąca. Aktualnie można rozróżnić dwa rodzaje badań prenatalnych. Pierwszy rodzaj to badania nieinwazyjne, na przykład standardowe badanie ultrasonograficzne lub USG genetyczne, jak również test NIFTY. Są to procedury bezpieczne dla zdrowia płodu, jednak nie gwarantują one stuprocentowej pewności, co do wyniku. Z reguły dopiero na ich podstawie lekarz zleca niezbędne badanie inwazyjne, które daje większe możliwości analizy problemu i zazwyczaj jej potwierdzenie. Są to między innymi amniopunkcja czy diagnostyka przedimplantacyjna.

Jeśli zachodzi potrzeba wykonania podobnych badań, kobieta musi się przygotować na możliwe powikłania i stres związany z oczekiwaniem na wyniki. Badania można wykonać w renomowanej klinice lub państwowym szpitalu, jeśli ginekolog wystawi właściwe skierowanie. Niestety komercyjne usługi w tym zakresie są stosunkowo kosztowne, dlatego nierzadko kobiety decydują się na publiczną służbę zdrowia (strona z cennikiem kompleksowych badań prenatalnych).