Jak zwalczyć nieśmiałość i wziąć życie w swoje ręce?


Bojaźń przed wyśmianiem, zła ocena ze strony innych, słabość, czy czerwienienie się w sytuacjach społecznych – to główne z objawów lęku społecznego. Może on mieć różnorakie formy, inną dynamikę i siłę, zależnie od cech danej osoby. Osoba nieśmiała bywa często zmieszana i ostrożna w kontaktach, a jej działania cechują się wiecznym lękiem i unikami.

aromaterapia

Autor: Nantes
Źródło: http://www.nantes.pl

Specyficzne dla fobii społecznej jest znaczne pogorszenie ogólnego funkcjonowania, związane z ucieczką od różnorakich sytuacji międzyludzkich. Jeśli czujemy, że lęk jest na tyle paraliżujący, iż uprzykrza nam codzienne życie, poszukajmy dobrego terapeuty. W tym celu, najlepiej zacząć od wpisania w wyszukiwarkę wybranych usług i miasta, w którym mieszkamy, np. „psycholog wrocław” lub „terapia wrocław”.

Wcześniejsze, ośmieszające doświadczenia w sytuacjach społecznych, bardzo często stanowią są powodem powstania lęku społecznego. Osoba, która w dzieciństwie ukształtowała obraz siebie, jako kogoś niezbyt mądrego, śmiesznego, niezdarnego i do tego lękliwego, zaś obraz innych osób jako krytycznych, oceniających, jest pewna, że jedynym rozwiązaniem jest zamknięcie się przed światem. Ludziom, którzy walczą z powyższym zaburzeniem, towarzyszy negatywna opinia na własny temat.

W życiu przeważnie są perfekcjonistami – stawiają sobie za cel wykonanie czegoś mistrzowsko, co zwykle okazuje się niewykonalne i prowadzi do samokrytyki. Osoby cierpiące na lęk społeczny mają poczucie, że ich zachowanie było nie takie, jak od siebie wymagali, natomiast oczekiwania innych zwykle uznają za wyższe niż są one w rzeczywistości. Nawet, jeśli osoba z lękiem społecznym odniesie sukces, to nie wpływa to pozytywnie na jej samoocenę. Wręcz przeciwnie, twierdzi, że teraz ludzie będą oczekiwać jeszcze więcej, a ona oczywiście poniesie sromotną porażkę.

Obraz innych i świata także jest widziany w ciemnych barwach, a każdy kolejny dzień, to zmaganie się z własnym lękiem. Jeśli mamy podobne problemy, nie czekajmy, ale udajmy się do dobrego psychologa, który pomoże nam wyjść na prostą. Badania pokazują, ze bardzo dużo pacjentów poddanych psychoterapii poznawczo – behawioralnej doświadcza znacznej poprawy. Aby znaleźć dobrego terapeutę, wpiszmy w wyszukiwarkę np. „dobry psycholog wrocław” i wybierzmy odpowiedniego dla siebie.


Wyświetl większą mapę