Jak właściwie zapobiegać częstym chorobom zębów i jamy ustnej?

0 Comment


Żeby długo cieszyć się uroczym uśmiechem i zdrowymi zębami nie wystarczy je myć po każdym posiłku. Zgodnie z powszechną opinią najgroźniejszym i najczęstszym zagrożeniem dla zębów jest próchnica. Okazuje się jednak, że jeszcze częściej zęby atakuje parodontoza. Czym się objawia? W jaki sposób jej zapobiec? Jak ją leczyć?

Parodontoza jej początki – czyli zapalenie dziąseł

Sposób na białe zęby

Autor: Agencja Royal Brand PR
Źródło: Agencja Royal Brand PR

Choroba ta pojawia się w miejscu przyzębia- tkanekodpowiadających za przytwierdzenie zębów. Aż trudno dać wiarę, że przypadłość ta dotyczy nawet 90% Polaków, a jej objawy staja się silniejsze po 35 roku życia. Brak reakcji na objawy tej choroby może stać się powodem znacznego uszkodzenia lub utraty zębów. Ta przypadłość może wziąć swój początek od małej infekcjize stanem zapalnym. Jest to oznaka długiej obecności bakteriiktóre regularnie odkładają się na dziąsłach i zębach w postaci płytki nazębnej. Gromadzi się ona, bo zęby szczotkowane są niedbale oraz niesystematycznie. Powstaje kamień nazębny, który podrażnia dziąsła i powoduje zapalenie dziąseł. Obrzmienie dziąseł odpycha je od korzeni zębów. Jednak zanim zęby znacząco zostaną uszkodzone jest trochę czasu żeby temu zapobiec.

Sposoby na zapalenie dziąsełAle zanim nadejdzie najgorsze można jeszcze temu zapobiec. Trzeba zacząć odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej oraz regularnie leczyć uzębienie u stomatologa. Kiedy podczas mycia zębów zdarza się krwawienie, wrażliwość na ciepło i zimno, suchość w jamie ustnej, niesmak i brzydki zapach, należy niezwłocznie zapisać się z dentystą. Stosowane sposoby na zapalenie dziąseł (czytaj więcej –>) to np. masaże, które poprawiają ukrwienie i przyśpiesza ich regenerację. Dobrze jest je wykonywać codziennie czekając na termin wizyt leczenia.

By zapobiec powstaniu zapalenia dziąseł i parodontozie trzeba bardziej dbać o higienę jamy ustnej. Ponadto regularnie usuwać płytkę nazębną, myć zęby i przestrzeń pomiędzy nimi jak również ograniczyć używki takie jak: mocna herbata, kawa czy palenie tytoniu. Palacze mają gorzej ukrwione dziąsła, które nie regenerują się tak dobrze i częściej dopadaja ich infekcje jamy ustnej.
Tagi: , , , , , , , , ,