Lekarstwa prosto z natury – pestki gorzkiej moreli oraz sok z rokitnika


Wielu z nas nie niechętnie zjada owoce w całości. Dużo osób obiera wszystkie owoce ze skóry, jeszcze inni wyrzucają nawet najdrobniejsze i jadalne pestki. Tymczasem to właśnie te części owoców zawierają niekiedy najwięcej substancji cennych dla naszego organizmu. Doskonałym tego przykładem są pestki moreli gorzkiej! Te niepozorne i właściwie mało znane pestki, mogą być skuteczne czy choćby nawet skuteczniejsze po prostu od metod tradycyjnych walki z rakiem! Dobroczynne działanie tych pestek spowodowane jest dużą zawartością witaminy B17.

sok

Autor: Elisabeth Syu
Źródło: http://www.flickr.com
Pestki moreli gorzkiej pochodzą z dzikich odmian drzew morelowych. Wyglądem przypominają migdały, zaś w smaku – pestki jabłek. Pestki moreli gorzkiej dostarczają naszemu organizmowi wiele minerałów, w tym szczególnie sporo magnezu. Poza tym są źródłem kwasu salicylowe (o działaniu bakteriobójczym) i kwasu pangamowego (witaminy B12). Owe pestki to nie tylko amigdalina, ale również witaminy A oraz E! Dobrze wiedzieć, iż dobroczynne działanie wykazują tylko pestki moreli gorzkiej – słodka odmiana nie ma pożądanego działania . Ponadto pestki powinny pochodzić ze źródeł ekologicznych, w innym przypadku możemy sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc. Nie powinny być gotowane ani parzone, gdyż w czasie takiego procesu tracą swoje dobroczynne właściwości. Pestki należy przechowywać w określonych warunkach – w suchym i ciemnym miejscu, najlepiej zabezpieczyć je przed utlenieniem.

Kolejnym niezmiernie cennym dla człowieka darem natury jest rokitnik. Owoce rokitnika zawierają dużą ilość B-karotenu i flawonoidów (kwercetyna i rutyna), które wykazują właściwości antywirusowe, antybakteryjne i przeciwzapalne. Składniki zawarte w soku z owoców rokitnika spowalniają procesy starzenia, wzmacniają wzrok, pomagają w zapobieganiu powstawania zatorów naczyń krwionośnych oraz zawałom serca, spierają regenerację skóry, pomagają w leczeniu chorób przewodu pokarmowego oraz zwiększają odporność organizmu.

Jeżeli jesteś zdania, że rozpatrywana tu kwestia jest interesująca, poznaj dodatkowo więcej w tym tekście (http://www.dermamed.com.pl/mezoterapia/), który również proponuje zbliżone porady.

Sok z rokitnika zawiera dużą ilość witaminy C – rokitnik obok dzikiej róży ma jej najwięcej ze wszystkich wszystkich owoców! Z tego powodu regularne picie soku z rokitnika jest szczególnie zalecane w okresie jesienno-zimowym, gdy jesteśmy znacznie bardziej podatni na choroby. A jeśli dopadnie nas już jakiś wirus, sok z rokitnika pomoże w leczeniu zapalenia gardła, nosa, migdałków i zatok nosowych. Zalecana dawka to 10-30 ml dziennie (sprawdź). Sok z rokitnika można pić rozcieńczony wodą lub innym sokiem z owoców ( w proporcji ¼ soku z rokitnika i reszta innego płynu). Warto wiedzieć także, że sok z rokitnika wzmacnia tkanki oraz zapobiega anemii, korzystnie wpływa na procesy przyswajania witamin i pozostałych cennych składników odżywczych, dlatego szczególnie zalecane jest picie takiego soku do posiłków.