Masz zamiar zdobyć sprawności harcerskie? Sprawdź, w jaki sposób to zrobićKażdy harcerz czy zuch chce uzyskiwać sprawności harcerskie, jakie świadczą o posiadanych przez niego zdolnościach i zwiększają liczbę oznaczeń, które naszywane są na jego mundur. Najczęściej przydzielane są na obozach bądź biwakach, kiedy można wykazać się swoimi talentami i zrealizować wymagania wskazane przy danej sprawności. Co dokładnie należy zrobić, by je uzyskać?

maszerujący harcerze

Autor: Arcadiuš
Źródło: http://www.flickr.com
Rozpocznijmy od tego, czym jest sama sprawność. To udowodniona przez harcerza biegłość w jednej z dziedzin. W zależności od posiadanych sprawności zdobywa się wyższe stopnie harcerskie. By zacząć starania o konkretną sprawność, trzeba wystąpić z taką chęcią do swojego drużynowego. Konieczne jest również zaprezentowanie karty próby sprawności, w jakiej szczegółowo opisany jest plan zadań. Jeżeli harcerz nie umie go samodzielnie sporządzić, może poprosić o porady zastępowego albo starszego harcerza, jaki już nieraz ułożył plan takich działań. Po przedstawieniu nadmienionej karty próby, drużynowy pozwala harcerzowi na wykonywanie zamierzonych zadań podczas rozkazu. Harcerz ma ok. miesiąca albo dwóch, aby wypełnić wszystkie czynności opisane w karcie oraz pozyskać wiedzę dotyczącą danej sprawności. Jeśli poddaje się cięższym próbom w celu osiągnięcia naprawdę niełatwej do zdobycia sprawności, czas ten może zostać wydłużony – zobacz więcej. Zaliczaniem zadań trudni się drużynowy bądź osoba przez niego wyznaczona, a gdy wszystkie czynności są poprawnie wykonane, przyznaje się sprawność, również w rozkazie. Karta prób jest trzymana w dokumentach danej drużyny. Po nadaniu sprawności harcerz dostaje odznakę, jaką będzie nosić na prawym rękawie munduru. Harcerz musi ją samodzielnie wszyć.

Jeśli chcesz poznać więcej danych na ten temat – odsyłam do serwisu, gdyż w tamtym miejscu są cenne fakty omawiające prezentowany wątek.

Jeżeli z jakiś powodów sprawność zostanie odebrana, harcerz, może powtórzyć próbę za 6 miesięcy i w tym okresie nie może nosić tej odznaki. Sklep harcerski WGL

harcerze

Autor: Leslie Science & Nature Center
Źródło: http://www.flickr.com
Oznaczeniem niezmiernie upragnionym przez harcerzy jest również krzyż harcerski. To odznaka przyznawana harcerzom, którzy dzięki swoim działaniom w szczególności sobie na nią zasłużyli. Jeżeli i ty chcesz ją dostać, musisz mocno angażować się w życie swojej drużyny, zdawać kolejne sprawności i pozyskiwać coraz wyższe stopnie, pomagać innym, jeździć na obozy, a także po prostu być nienagannym harcerzem.
Tagi: , , ,