Przykładowe problemy jakie wynikają z nadciśnienia tętniczego, kilka sposobów na jego kontrolę.

Choroby układu krążenia i serca od wielu lat zbierają śmiertelne żniwo. Szacuje się, że rosnąca liczba zgonów spowodowanych jest właśnie z powodu tego typu chorób, a wszystko jest powodem zmian, które zaszły w życiu naszego społeczeństwa w ostatnich kilkudziesięciu latach. Praca na siedząco, brak odpowiedniej ilości ruchu i kiepska dieta mają ogromny wpływ na kondycję naszego serca.

Pigułki

Autor: Global Panorama
Źródło: http://www.flickr.com

A niestety bardzo dużo osób unika zarówno odpowiedniego odżywiania, jak również fizycznej aktywności, i oni właśnie zostają pacjentami oddziałów kardiologicznych. Istotna jest również kwestia profilaktyki, w naszym kraju niestety będącej na tragicznym poziomie, a co się z tym wiąże, świadomości samych ludzi. O ile nikt nie będzie w stanie samemu wykonać sobie echo serca lub EKG, to już samo ciśnienie można szybko i bezboleśnie zbadać w domu, wystarczy tylko kupić za niewielkie pieniądze dobry ciśnieniomierz. I niestety nawet tej prostej czynności większość dorosłych nie wykonuje, a dzięki temu można przecież wykryć jedno z głównych schorzeń układu krążenia, to znaczy za wysokie ciśnienie.

Jak się ocenia, na tę dolegliwość choruje w Polsce nawet połowa dorosłych ludzi, z czego zdecydowana większość w ogóle nie ma świadomości tego. A jest to choroba podstępna i bardzo niebezpieczna, bo wprawdzie bezpośrednio nie jest śmiertelna, ale prowadzi do niebezpiecznych chorób serca i układu krążenia. Wiele osób niejako przy okazji się dowiaduje, że mają za wysokie ciśnienie, lecz niekiedy nawet ta świadomość nie będzie ich skłaniać do tego, żeby odmienić codzienne przyzwyczajenia oraz zorientować się, jak leczyć nadciśnienie tętnicze. Tu szczegóły: przeczytaj.

tabletki

Autor: epSos .de
Źródło: http://www.flickr.com

W początkowym etapie tego schorzenia w zupełności wystarczy zmianacodziennych nawyków. Podstawową sprawą, jak przy dużej ilości innych chorób, będzie właściwa dieta, oparta o duże ilości świeżych warzyw i owoców. Należy zrezygnować z soli, alkoholu i tłuszczów, bo to też są czynniki sprzyjające zwiększeniu ciśnienia, no i koniecznie trzeba zacząć bardziej aktywny styl życia, z dużą ilością ruchu na świeżym powietrzu.