Zespół suchego oka. Jak sobie pomóc?


To przypadłość obecnych czasów – klimatyzowanych pomieszczeń, długich godzin pracy przed pecetem, starzejącego się społeczeństwa. Na szczęście z zespołem suchego oka możemy poradzić sobie prędko i efektywnie.
By znaleźć się u zdroju dyskomfortowej przypadłości, warto zajrzeć w głąb oka.

Dokładniej, w miejsce nazywane aparatem łzowym. Zespół suchego oka spowodowany jest niezadowalającym wydzielaniem łez czy też wydzielaniem łez w odbiegającym od prawidłowego składzie. Na tę chorobę wyjątkowo narażone są osoby starsze, przyjmujące środki z konserwantami, wykonujące pracę w niekorzystnych warunkach, przyjmujące poniektóre lekarstwa. Jakie są objawy? Najbardziej powszechne to: suchość oczu, uczucie obcego ciała pod powiekami, pieczenie, światłowstręt, uczucie zmęczenia oka, czasowe zamglenia widzenia.

Czy potrafisz odpoczywać?

Autor: Bird&Co.
Źródło: Bird&Co.
Oznaki intensyfikują się w niekorzystnych dla oka warunkach, dla przykładu w klimatyzowanych wnętrzach , na wietrze a także na słońcu, przy zetknięciu z dymem papierosowym itp. Wzmocnieniu oznak sprzyjają także czynności, w czasie jakich sporadycznie mrugasz, takie jak czytanie, oglądanie telewizora czy używanie laptopa. Zespół suchego oka nieleczony może prowadzić do trwałych zmian organu – defektu nabłonka rogówki, zakażeń i owrzodzeń rogówki, a w rezultacie wręcz do straty wzroku.

Jeżeli ciekawi Cię niniejszy wpis, to bez wahania kliknij tu oraz przeczytaj ponadto inny równie pasjonujący news opatrunek hemostatyczny.

Specjalista powinien zalecić Ci, jeżeli to możliwe, wyeliminowanie przyczyny powstawania zespołu suchego oka – stronienie od wnętrz o szkodliwych warunkach czy odpowiednie użytkowanie komputera.

Powinien zaordynować też krople do oczu, na przykład Cationorm, będące odpowiednikiem łez, a także zaznajomić z możliwością zabiegu, polegającego na zahamowaniu odpływu Twych łez przez wprowadzenie silikonowych zatyczek do kanalików łzowych.