Jak w ciekawy sposób zająć dziecku jego niezajęty czas, a przy okazji czegoś je nauczyć?


Dzieciaki bardzo lubią malować. Czy chodzi o specjalne książeczki do kolorowania zakupione w księgarni, czy też aplikacje znalezione w serwisach Internetowych. Do tych książeczek konieczne są przykładowo pędzle lub farbki.

Malowanki dla najmłodszych potrzebują specjalnych papierowych arkuszy z konturami postaci lub scenerii i akcesoriów do pomalowania. Ale nie w każdym wypadku, gdyż istnieją też wirtualne książeczki do kolorowania, do których nie potrzeba jakichkolwiek przyborów. To właśnie one sprawiają, że nasze dziecko lepiej się uczy oraz prościej i szybciej przyswaja materiał szkolny. Takie książeczki do kolorowania są doskonałymi treningami zdolności manualnych. Potomstwo przeważnie nie od razu jest zdolne trzymać się wyznaczonych konturów i prosto wypełniać kolorem cały wybrany obraz. Z jakimkolwiek rysunkiem zdobywa jednak coraz więcej doświadczenia i coraz lepiej kontroluje ruch ręki. A stąd już niedaleko do lekcji pisania. Konieczność dłuższego skupienia się na realizowanej czynności zezwala potomstwu rozwijać umiejętności intelektualne.
ubiór

Autor: Franklin Heijnen
Źródło: http://www.flickr.com
Malowanki mogą również kształcić. Przede wszystkim pomagają dziecku poznać kolory oraz wzory. Postacie na rysunkach do kolorowania są często pokazane w konkretnych sytuacjach, a same kolorowanki mogą opowiadać pewną historię. Pozwala to potomstwu zapoznać się ze światem, rozwija jego wiedzę i wyobraźnię. Książeczki do kolorowania to nie tylko obrazki.

W znacznej liczbie publikacji są proste ćwiczenia, takie jak szkicowanie obrazka przez połączenie kropek czy malowanie części konkretnej scenki odpowiednimi barwami. Zadania tego typu to doskonałe przygotowanie do dalszej nauki matematyki.