Jak ma przebiegać leczenie z narkomanii i dlaczego prawidłowa terapia jest istotna?


Narkomania jest to uzależnienie od narkotyków. Może odnosić się do ludzi w różnym wieku, którzy nie są w stanie zrezygnować z konieczności bezustannego brania odurzających środków. Działają wręcz przeciwnie – ciągle zwiększają ich ilość, by czuć większe efekty, co może doprowadzić do śmierci.

Nasza klinika zajmuje się leczeniem narkomanii i resocjalizacją ludzi uzależnionych.

pacjent w rozmowie ze specjalistą

Autor: Mike Renlund
Źródło: http://www.flickr.com
Leczenie narkomanii to kilka faz. Pierwszym z nich jest oczywiście postawienie prawidłowej diagnozy przez zidentyfikowanie ustalonych wskaźników oznaczających uzależnienie (www.alkater.pl/odtruwanie-detox-warszawa/) konkretnej osoby- dodatkowe czytanie. Są to m.in. głód narkotykowy, brak kontroli nad własnym życiem, kontynuowanie brania niebezpiecznych substancji mimo uświadomienia sobie ich negatywnego działania, zespół abstynencyjny po ich odstawieniu albo zupełna obojętność na inne sfery codziennego funkcjonowania.

W początkowym etapie leczenia trzeba przeprowadzić detoksykację, która uwolni osobę uzależnioną od skutków przyjmowania substancji psychoaktywnych. Jest to początek ciężkiej drogi, która wymaga wsparcia medycznego, ponieważ może nastąpić szereg nieprzyjemnych dla pacjenta objawów – m.in.

Jeśli ciekawi Cię niniejszy artykuł, to bez wahania kliknij tutaj oraz przeczytaj oprócz tego inny tak samo absorbujący news zaszycie alkoholowe warszawa.

drżenie rąk, nadmierne poty, wymioty, halucynacje wzrokowe i słuchowe, wzrost ciśnienia tętniczego lub nawet stany lękowe bądź depresja doprowadzająca do samobójstwa. Odtruwanie w domu mogłoby być wyjątkowo ryzykowne, albowiem osoba uzależniona nie może być pozostawiona sama sobie.

grupa szkoleniowa

Autor: Sterling College
Źródło: http://www.flickr.com

Już od tego momentu wymaga kontaktu z psychologiem, który zapewnia jej poczucie bezpieczeństwa i choć w niewielkim stopniu zmniejsza poczucie dyskomfortu. Kolejnym stadium jest terapia, której czas zależy od prowadzonego programu, zaś ostatnim krokiem jest readaptacja społeczna, która ma pomóc powrócić uzależnionemu do normalnego funkcjonowania bez przyjmowania środków psychoaktywnych.

Pierwszym krokiem do wyjścia z uzależnienia jest sama chęć narkomana do zaprzestania nałogu. Nie jest to łatwy proces, ponieważ narkomania doprowadza do zmian w psychice, osłabienia woli, degradacji w społeczeństwie i wielu innych problemów, z którymi trzeba sobie poradzić. Jednak musimy dołożyć wszelkich starań, gdyż skala uzależnienia od substancji odurzających ciągle rośnie wciągając w narkomanię coraz młodsze osoby, którym ciężko jest potem normalnie żyć.