Na co trzebazwrócić uwagę, gdy posiadamy własną działalność.Prowadzenie własnej, nawet małej działalności to nie wyłącznie interesujące zajęcie, łączące się z realizowaniem własnych pasji a także marzeń. Niestety, to zwłaszcza wielka odpowiedzialność za wszystkie zagadnienia w naszej firmie. Będąc sami sobie szefem, musimy pamiętać nie wyłącznie o comiesięcznych wypłatach dla naszych pracowników. To również cała biurokracja łącząca się z płatnościami przykładowo do skarbówki lub zakładu ubezpieczeń społecznych.

prowadzenie własnej firmy

Źródło: pixabay

Dobrą stroną założenia swojej firmy jest fakt, że możemy realizować swój zawodowy pomysł na życie, który zwykle powiązany jest z naszymi zainteresowaniami. Jednak musimy pamiętać również o tym, że nasza firma będzie związana z koniecznymi, wspomnianymi już wcześniej opłatami a nas, jako szefostwo niedużej firmy, powinny przede wszystkim zainteresować opłaty wysyłane do zakładu ubezpieczeń społecznych i do urzędu skarbowego. I tak przykładowo każde wystawianie faktur VAT sporo więcej przeczytasz pod tym adresem jest powiązane z odliczeniem i skierowaniem podatku do skarbówki. Za jakiekolwiek uchybienia w tym przypadku skarbówka lubi wystawiać duże kary, szczególnie niestety u polskich malutkich firm, które nie mają dużego kapitału, aby wynajmować prawników i ekipy księgowych, którzy dokładnie będą wszystko kontrolowali, a w przypadku kontroli zewnętrznej i ewentualnego mandatu wykażą, iż to jednak kontroler się pomylił a my natomiast postępowaliśmy przepisowo. Musimy również zwrócić uwagę, że każdego m-ca mamy zus do odliczenia – serdecznie zapraszam.

dokumentacja

Autor: Ian Lamont
Źródło: http://www.flickr.com

To jest istotne, nie możemy zapominać o tym, ażeby w przyszłości nie okazało się, że nie płaciliśmy składek a teraz mamy do opłacenia świadczenia za te wszystkie miesiące , do tego jeszcze karne odsetki. Jednak pamiętajmy, iż te zus odliczenia zobacz pełną ofertę na tej stronie podatkowe są przez pierwsze 2 lata niewysokie i dopiero tak naprawdę po tym czasie musimy niestety płacić już składki w normalnej, czyli wyższej wysokości. Jak możemy zauważyć wszelkiego rodzaju świadczeń jak również podatków na rzecz państwa jest parę i nie są to w ogóle łatwe sprawy. Wobec tego warto niekiedy zastanowić się nad zatrudnieniem księgowego w swojej firmie albo nad zleceniem tego typu kwestii finansowych firmie księgowej z zewnątrz, która fachowo i rzetelnie za nas poprowadzi całą rachunkowość, przez co będziemy mogli spokojnie spać.

Tagi: , , , ,