Skrócona prezentacja programów lojalnościowych|Parę słów na temat programów lojalnościowych


Chociaż do niedawna relacje między firmą i klientem były indywidualną sprawą danego przedsiębiorstwa, to bez wątpienia od kilku lat można zauważyć spore zainteresowanie firmami, które zajmują się obsługą programów lojalnościowych.

programy lojalnościowe

Autor: Robert S. Donovan
Źródło: http://www.flickr.com
Co to są programy lojalnościowe? W momencie, gdy jakiś klient decyduje się rozpocząć współpracę z firmą – przykładowo kupując od niej produkty – dla firmy jest bardzo korzystne to, by współpraca ta potrwała relatywnie długo- polecane programy lojalnościowe. Im dłużej przecież klient kupuje produkty, tym dłużej firma zyskuje i jednocześnie może się na bieżąco rozwijać. Nic więc dziwnego, że firmy zainteresowane jak najdłuższą współpracą kierują do konkretnych klientów naprawdę korzystne oferty, oparte właśnie o programy lojalnościowe.
Na co dzień najczęściej spotykane programy lojalnościowe to tak zwane karty klienta, dzięki którym możemy dokonywać tańszych zakupów korzystając z atrakcyjnych zniżek lub ofert przeznaczonych tylko dla posiadaczy takiej karty. O ile obsługa programów lojalnościowych w ten sposób jest dosyć prosta, o tyle komplikacje mogą zaistnieć przy bardziej rozbudowanych akcjach.

Dla wielkich koncernów udostępniających własne produkty w sporych ilościach zastosowanie tego typu karty byłoby bardzo mało praktyczne. Z uwagi na dużą konkurencję, podstawą jest wykorzystywanie takich rozwiązań, które pozwolą utrzymać klienta na dłużej. W tym kierunku powoływane są konkretne zespoły osób mających wymagane wykształcenie i umiejętności. Firmy, w których obsługa programów lojalnościowych (PRO.FILL) jest jednym ze standardowych zadań, bardzo często gromadzą różnych specjalistów zwłaszcza z zakresu marketingu.
wizerunek - firma

Autor: Ministerio de Relaciones Exteriores
Źródło: http://www.flickr.com
Poza nowym pomysłem potrzebne jest również kompleksowe opracowanie strategii, która będzie możliwa do wdrożenia. Bardzo często tego typu firmy dodatkowo przeprowadzają badania wśród klientów już po zastosowaniu danego programu lojalnościowego.

Dzięki temu możliwe jest monitorowanie na bieżąco oczekiwań klientów i stopnia ich zadowolenia z udostępnianych ofert. Stąd też tego rodzaju programy można obecnie spotkać w rozlicznych miejscach, a nad każdym tego typu programem lojalnościowym czuwa duża liczba ludzi.