Jakim drewnem powinniśmy palić w kominku? Które jest najbardziej właściwe i właściwie czemu?


Jak palimy w kominku, to w okresie grzewczym używamy od 5 do 15 metrów sześciennych drewna. Oczywiście jest to zależne od ogrzewanego pomieszczenia, regularności palenia i występującej pogody, ale tego rodzaju wartość występuje. To dość dużo, stąd więc przed zakupem drewna do kominka, powinniśmy zastanowić się poważne nad wyborem gatunku.

drewno kominkowe

Autor: Blomus
Źródło: Blomus
Początkowo trzeba wiedzieć, że do palenia w kominkach nie poleca się szczególnie drewna drzew iglastych. Tego rodzaju drewno posiada bardzo dużo żywicy, która podczas spalania strzela i zanieczyszcza najbliższe otoczenie trudnymi do usunięcia plamami. Ponadto, tworzy się sporo dymu i sadzy, jaka osiada na ściankach kominka oraz w przewodzie kominowym. Tego rodzaju wad z całą pewnością na ma drewno drzew liściastych. Ma ono mało żywicy, spala się równo i w sumie nie tworzy sporej ilości dymu, więc kominek przez długi czas pozostaje wolny od zabrudzeń. Szczególnie niezwykle wartościowe jest drewno twarde, czyli dąb lub [alufinish] buk, ponieważ w trakcie spalania zapewnia największą ilość ciepła.

Gorsze jest za to miękkie drewno, jak lipa i topola, gdyż jest mniej kaloryczne. Jeżeli kupujemy twarde, wysokokaloryczne drewno, to nie tak często trzeba będzie dokładać do ognia – zobacz A to przecież znaczy mniej opału do nagrzania domu. Sprawdźmy różne typy drewna. Brzoza dość łatwo się pali i to nawet krótko sezonowana. Niestety dosyć szybko się spala. Gwarantuje równy płomień a także ma bardzo mało smolistych substancji. Buk pali się spokojnie i długo, ma wysoką wartość opałową, identycznie dąb, jaki co więcej posiada garbniki o miłym gorzkim zapachu, jakie uwalniają się w trakcie spalania. Drzewa owocowe palą się powoli i równomiernie, wydzielają miły aromat. Grab jest uważany za najlepszy opał, a to dlatego że, iż ma największą wartość opałową. Pali się dość wolno, nie tworzy okazałego płomienia , lecz za to oferuje dużo ciepła. Jesion, choć pali się długo, niezbyt często jest używany. Sprawdź wszystkie polecane odmiany drewna: .

kominek w salonie

Autor: anne arnould
Źródło: http://www.flickr.com
Słabo się łupie, trudno go wiec pociąć na szczapy. Olcha pali się dobrze jedynie, jak jest najlepiej wysuszona. Jej drewno jest uważane za jedno z najlepszych do wędzenia. Topola raczej się nie nadaje, gdyż ma bardzo niską wartość opałową, oferuje także mało ciepła. Wilgotna nie chce zapłonąć, sucha pali się bardzo szybko. Jest najlepsza na podpałkę. Drewno tego rodzaju można kupić w wielu miejscach, najlepszym przykładem jest drewno kominkowe wrocław – .