Ksero


Wprowadzenie druku przez Gutenberga bezsprzecznie było jednym z najbardziej istotnych wydarzeń w historii świata. Niełatwo jest dziś sobie wyobrazić, że przedtem, ręczne przepisywanie Biblii trwało około czterech lat. Wynalazek druku umożliwiał powielać tysiące stron każdego dnia, zaś dostępność książek pomogła w rozpowszechnianiu informacji tym samym upraszczając drogę do zdobycia wykształcenia. Obecnie, ponad 500 lat później podobne osiągnięcia możemy przypisać kserokopiarce, która to poniekąd nawiązuje do odkrycia Gutenberga.

kolejka uczników do kserokopiarki

Autor: Matthew Cua
Źródło: http://www.flickr.com
Kserokopiarka czy drukarka wysoce udoskonaliły pracę większości branż. Obecnie możliwe jest przygotowanie oferty w Sydney, w nocy czasu polskiego, przesłanie faksem czy internetem do Wrocławia, gdzie rano czasu miejscowego propozycję – po ówczesnym wydrukowaniu można przedstawić klientowi. Każdy zainteresowany posiada przed sobą ksero oferty, której może dokonać analizy.

Kserowanie przyszło z pomocą także uczniom i studentom. W dzisiejszych czasach nie muszą już, jeżeli czas im na to nie pozwala przepisywać notatek kolegi tudzież treści wykładu, na którym nie było dane im być. Wystarczy, że udadzą się do jednego z wielu punktów ksero wielkoformatowe Wrocław, jakich na terenie uczelni czy w okolicy jest wiele.

Powszechna jest opinia, iż powielanie książek może szkodzić wydawcom oraz m2t drukarka do kodów kreskowych autorom. Nic bardziej mylnego, prawo przewiduje rekompensatę tych potencjalnych strat. Na każdą ryzę papieru, każdą kserokopiarkę i inne urządzenie mogące służyć tworzeniu kopii, narzucona jest specjalna opłata tzw. opłata reprograficzna, która trafia do odpowiedniej organizacji zbiorowego zarządzania.

Ten temat jest dla Ciebie interesujący? Na pewno zainteresuje Cię również oferta (https://adwokat-konysz.pl/zakres-uslug/obsluga-prawna-przedsiebiorcow/), która ma podobne kwestie.

Jej obowiązkiem jest przekazanie owych funduszy podmiotom uprawnionym. W dużym skrócie – na każdą kartkę, którą kupujemy nałożony jest specjalny podatek, który ma służyć skorygowaniu możliwych strat. Mamy więc prawo zeskanować całą książkę, nawet w bibliotece. Prawo autorskie nie stawia żadnych granic co do liczby stron czy typu publikacji, pozwala na to w ramach tzw. dozwolonego użytku. Wokół kserowania narosło wiele mitów i w końcu nadszedł czas by je obalić – .