Nielubiany, ale dobrze płatny zawód „Komornik”, potocznie egzekutor prawaZawód komornika ma dwa oblicza. Wydźwięki społeczne o tej „pościgowej” profesji z reguły są traktowane przez ludzi jako nieprzychylne. Wkroczenie komornika podczas pracy oznacza styczność z jego zaleceniami, co w praktyce życiowej równa się ściganiem z nakazu sądowej instytucji urzędowej. Myślisz że wiesz wszystko o notarialnym ściganiu?

Fach komornika z reguły kojarzymy przez pryzmat zaleceń podejmowanych, które egzekwuje on zza biurka. Komornik pracuje na urzędowo podjętych decyzjach. Niektóre elementy jego pracy mają profil wyłącznie biurowy. W dalszej kolejności komornik sprawdza się w typowej pracy w terenie, jaką np. wykonuje kontroler.
Egzekucja długów

Wykonywaniu potwierdzeń dokumentów towarzyszy wizerunek istotnego „braku litości”. Komornicy, identycznie jak sprawdzający bilety autobusów miejskich, biorą na swoje barki razem z wizerunkiem zawodowym wyładowania pełne złości. W nich doszukują się całego zła systemu prawa, choć w rzeczywistości są oni jedynie wykonawczym elementem tzw. „góry”. W mniemaniu typowych Nowaków komornik jest publicznym uzurpatorem, złodziejem, który wzbogaca się kolejnymi kradzieżami na przeciętnych obywatelach.

Ostatnie lata przynoszą jednak zmiany w społecznym rozumieniu pracy komornika. Faktem jest nie tylko wyciszenie agresywnego „wydźwięku” (więcej strachu, mniej krytyki), ale i pokaźna liczba kolejnych aplikacji komorniczych. Zawód ograniczony cenzusem ilości miejsc wybierają studenci kierunków administracyjnych. Nastawienie adeptów kierowane jest na najtrudniejszą część zawodu, czyli pracę w terenie. Po tym widać, czy pracownik państwowy istotnie nadaje się do wykonywania tego zawodu.

Tajemnica zawodu i oddzielanie życia prywatnego to podstawy w fachu komornika. Wspomniane wyżej warunki pracy to także stosunkowo duże wynagrodzenie tych urzędników. Konsekwentny w terenie komornik (http://www.komornikolesno.pl/) , jeśli wykona do końca własne sprawy zarobi nawet ok pięć tysięcy złotych. Górnej granicy tutaj nie ma, jej wysokość zależy tylko od skuteczności prowadzenia spraw.
Tagi: , , , , , , , , , , , , ,