Kłopoty z anulowaniem lub spóźnieniem lotu zagubieniem lub zniszczeniem bagażu – przywileje podróżującego.W przypadku wszystkich przewoźników linii tradycyjnych, niskokosztowych i czarterów obowiązują takie same reguły, bez względu na cenę biletu, kategorię podróży i kategorię rezerwacyjną. Gdy przelot zostanie odwołany, przewoźnik jest zobowiązany zapewnić podróżnym jedną z trzech opcji do wyboru: zwrot całego kosztu biletu w okresie tygodnia lub zmianę programu lotu. Może to być alternatywny lot w najwcześniejszym możliwym terminie albo lot w innym terminie dogodnym dla podróżnego. Ponadto, podróżującym należy się odszkodowanie w kwocie od 250 euro w razie lotów do 1500 km, przez 400 euro w sytuacji lotów na odcinku 1500-3500 km, aż po 600 euro dla podróży dalszych.

samolot

Autor: Andrés Nieto Porras
Źródło: http://www.flickr.com

Niezależnie od przyczyny unieważnienia podróży linia lotnicza ma obowiązek zapewnić pasażerom bezpłatną pomoc w okresie, kiedy podróżujący czekają w porcie lotniczym na alternatywny lot: posiłki oraz napoje w ilościach właściwych do okresu czekania, lokum w hotelu i przewóz między portem lotniczym a miejscem zakwaterowania. Darmowe dwie rozmowy telefoniczne, dwa dalekopisy, dwie przesyłki faksowe lub sposobność nadania dwóch maili (ważny link na Powinności przewoźników lotniczych w stosunku do podróżujących w razie spóźnienia lotu, polegają na przekazaniu wiadomości o należnych im prawach i procedurach w przypadku jeżeli lot jest opóźniony o co najmniej 2 godziny. Pasażerowie mają wówczas możliwość skorzystania z bezpłatnej pomocy, takiej samej jak w przypadku odwołania przelotu.

Gdy spóźnienie wylotu wynosi co najmniej 5 godzin, można wypowiedzieć umowę. Wówczas za spóźnienie wylotu rekompensata przysługuje w postaci oddania całego kosztu biletu, w terminie siedmiu dni oraz za wszystkie części nieodbytej podróży, ale także za etapy już zrealizowane (telefon). Zwłaszcza jeśli opóźniony przelot nie służy już dłużej jakiemukolwiek zamiarowi związanemu z pierwotnym planem podróży. Podróżujący ma również prawo do żądania gwarancji powrotu do pierwotnego miejsca wylotu w najwcześniej możliwym terminie.

Czy taka tematyka zwróciła Twoją uwagę? Jeżeli tak, to oprócz tego poza tym zobacz ofertę, która odnosi się do omawianej sprawy, więc zapewne także Cię zainteresuje!

Kiedy pasażerowie dotrą do miejsca docelowego, 3 godziny lub więcej, po pierwotnie przewidzianej przez linie lotnicze godzinie przylotu a opóźnienie lotu jest następstwem pojawienia się siły wyższej, to wtedy za opóźnienie maszyny odszkodowanie nie przysługuje.

Tagi: , ,