Kłopoty z anulowaniem lub spóźnieniem lotu zagubieniem lub zniszczeniem bagażu – przywileje podróżującego.


W przypadku wszystkich przewoźników linii tradycyjnych, niskokosztowych i czarterów obowiązują takie same reguły, bez względu na cenę biletu, kategorię podróży i kategorię rezerwacyjną. Gdy przelot zostanie odwołany, przewoźnik jest zobowiązany zapewnić podróżnym jedną z trzech opcji do wyboru: zwrot całego kosztu biletu w okresie tygodnia lub zmianę programu lotu. Może to być alternatywny lot w najwcześniejszym możliwym terminie albo lot w innym terminie dogodnym dla podróżnego. Ponadto, podróżującym należy się odszkodowanie w kwocie od 250 euro w razie lotów do 1500 km, przez 400 euro w sytuacji lotów na odcinku 1500-3500 km, aż po 600 euro dla podróży dalszych.

samolot

Autor: Andrés Nieto Porras
Źródło: http://www.flickr.com

Niezależnie od przyczyny unieważnienia podróży linia lotnicza ma obowiązek zapewnić pasażerom bezpłatną pomoc w okresie, kiedy podróżujący czekają w porcie lotniczym na alternatywny lot: posiłki oraz napoje w ilościach właściwych do okresu czekania, lokum w hotelu i przewóz między portem lotniczym a miejscem zakwaterowania. Darmowe dwie rozmowy telefoniczne, dwa dalekopisy, dwie przesyłki faksowe lub sposobność nadania dwóch maili (ważny link na Powinności przewoźników lotniczych w stosunku do podróżujących w razie spóźnienia lotu, polegają na przekazaniu wiadomości o należnych im prawach i procedurach w przypadku jeżeli lot jest opóźniony o co najmniej 2 godziny. Pasażerowie mają wówczas możliwość skorzystania z bezpłatnej pomocy, takiej samej jak w przypadku odwołania przelotu.

Gdy spóźnienie wylotu wynosi co najmniej 5 godzin, można wypowiedzieć umowę. Wówczas za spóźnienie wylotu rekompensata przysługuje w postaci oddania całego kosztu biletu, w terminie siedmiu dni oraz za wszystkie części nieodbytej podróży, ale także za etapy już zrealizowane (telefon). Zwłaszcza jeśli opóźniony przelot nie służy już dłużej jakiemukolwiek zamiarowi związanemu z pierwotnym planem podróży. Podróżujący ma również prawo do żądania gwarancji powrotu do pierwotnego miejsca wylotu w najwcześniej możliwym terminie.

Czy taka tematyka zwróciła Twoją uwagę? Jeżeli tak, to oprócz tego poza tym zobacz ofertę, która odnosi się do omawianej sprawy, więc zapewne także Cię zainteresuje!

br>
Czy bez skutku chcesz odnaleźć podobny serwis? Jeśli tak, to uczciwie zalecamy ten tekst – to na 100% jest to, czego właśnie teraz potrzebujesz.

Kiedy pasażerowie dotrą do miejsca docelowego, 3 godziny lub więcej, po pierwotnie przewidzianej przez linie lotnicze godzinie przylotu a opóźnienie lotu jest następstwem pojawienia się siły wyższej, to wtedy za opóźnienie maszyny odszkodowanie nie przysługuje.