Walka z jąkaniemZaczyna się niewinnie i łatwo to przegapić: dziecko zacina się, przeciąga niektóre sylaby. To właśnie oznaki jednej z bardziej złożonych wad wymowy, która może zaważyć na całym życiu. Nie ma lęku na jąkanie, jednak jest terapia, pomagająca łagodzić tę przypadłość.

Skąd się bierze jąkanie?
Trudno dokładnie określić, gdzie leży powód tego problemu komunikacyjnego. Jest jąkanie organiczne to pewnego rodzaju upośledzenie fizyczne. Drugi typ to jąkanie czynnościowe pojawia się wywołane szokiem, trudnym przeżyciem, wielkim stresem. Zdarza się, że dzieci jąkają się jedynie w szkole – w konkretnej klasie.

Dzieci

Autor: Felix Padrosa Photography
Źródło: http://www.flickr.com

Dziecko zawsze będzie rozwijało się w innym tempie. Niektóre zaczynają mówić wcześniej, inne nie mogę przekroczyć tej bariery. Pomiędzy 4 a 8 rokiem życia bywa, że dzieci zaczynają się jąkać. To najczęściej powtarzanie sylab, znakiem jest zacinanie się. Mogą to być tylko chwilowe zaburzenia i po chwili się kończą, z tego powodu ten kłopot nazywany jest jąkaniem rozwojowym. Za całą pewnością w tych najbardziej skomplikowanych sytuacjach wada wymowy zamienia się w osobistą tragedię. Jąkający czuje nacisk i pustkę w piersi, a słowa, pomimo prób, nie przeradzają się w dźwięki.

Dziecko

Autor: Michael
Źródło: http://www.flickr.com

Do tego mogą dojść skurcze mięśni twarzowych, które powodują kolejne stresy, bardziej utrudniając chorobę. Niezbędna jest specjalistyczna terapia i sprawdzony neurologopeda.

terapia uzależnień mińsk mazowiecki logopedyczna działaTypowe ćwiczenia na jąkanie pomagają w rozluźnieniu aparat mowy. To dobrze znane dmuchanie baloników, rozgrzewanie policzków i zabawna wymowa sylab do lusterka. Do tego konieczna jest pomoc psychologa (zobacz także Kliknij tutaj i dowiedz się więcej). Jąkający mają problem z zwyczajnymi sytuacjami takimi jak odebranie telefonu, wizyta w sklepie, a porażka rodzi kolejny problem. Ważne jest też to , by mieć odrobinę dystansu i nie myśleć o jąkaniu. Pokonanie stresu to szansa swobodnej rozmowy.

Jąkanie to złożone, trudne zaburzenie komunikacji. Wyjść z tej trudnej sytuacji pomoże dobry logopeda Warszawa jest znanym w Polsce ośrodkiem, najlepszej terapii logopedycznej. Wypróbuj na: .

Tagi: , , , , ,