Czemu dbanie o czystość butelek i smoczków jest tak ważne przy karmieniu niemowlaków.


Zdecydowana większość niemowlaków w pierwszym okresie swojego życia jest karmiona w naturalny sposób, lecz z upływem czasu zaczynają one zjadać coraz różnorodniejsze produkty. A jeśli mamom zacznie brakować pokarmu, to konieczne może być przejście na Odżywianie odpowiednimi mlekami, zawierającymi w swoim składzie wszystkie konieczne składniki odżywcze.

Logopeda

Autor: Kaja Kozłowska
Źródło: http://www.flickr.com
woreczki do sterylizacji

Autor: Chang TunChiech
Źródło: http://www.flickr.com
Takie mleka podaje się maluchom w butelkach ze smoczkiem, stwierdzić wręcz można, że zestaw tego typu jest niejako symbolem pierwszych miesięcy życia. W praktyce zaleca się, aby 1 procent podatku lista organizacji karmić naturalnie najdłużej jak się da, lecz w niejednym przypadku nie będzie to wykonalne, jeżeli planuje się więc przejść na karmienie sztuczne, to trzeba zadbać o to, żeby było ono właściwe. Duże znaczenie ma przede wszystkim pokarm, jaki będzie się podawać. Przede wszystkim musi on być dostosowany do wieku niemowlaka, producenci dokładnie o tym informują i trzeba ich przestrzegać. Poza tym należy używać bezpiecznych, sprawdzonych butelek i smoczków, bo źle wybrane mogą stać się powodem rozmaitych problemów.
Niezwykle istotna podczas wyboru takich akcesoriów jest możliwość zapewnienia należytej higieny. Zaleca się, aby przez pierwsze kilka miesięcy butelki oraz smoczki do butelek tommee tippee dokładnie sterylizować, ze względu na możliwość pojawienia się różnych kłopotów z żołądkiem. Starszym dzieciom powinno już starczyć normalne wyparzanie, a dopiero po przekroczeniu roku można zupełnie zrezygnować z tych zabiegów. Z tego też powodu zarówno butelka jak i smoczek powinny być łatwe do umycia, a równocześnie odporne na temperaturę wyparzania czy sterylizacji. Wyparzanie najczęściej przeprowadza się zwykłą przegotowaną wodą, zalewając te przedmioty na kilka chwil. Sterylizację można przeprowadzić na kilka sposobów.

Najpopularniejsze jest gotowanie kilkanaście minut, wiele osób kupuje też specjalne sterylizatory parowe, ponieważ są praktyczne w użyciu. Ostatnio coraz częściej wykorzystuje się też do tego celu kuchenki mikrofalowe, wystarczy kupić odpowiednie woreczki do sterylizacji, włożyć do środka butelkę ze smoczkiem i po kilku minutach wszystko jest gotowe.