Trzymanie moczu – jak z tym walczyć?

0 Comment


Nietrzymanie moczu to wstydliwy problem zdrowotny wielu Polaków. Niewiele schorzeń budzi w pacjentach uczucie wstydu porównywalne z tym związanym z nietrzymaniem moczu. Jakkolwiek jest to dosyć częsta dolegliwość, którą kobiety przechodzą w skrytości.

Aczkolwiek powinno się zdać sobie sprawę, że chorobę można efektywnie leczyć, zamiast ukrywać jej objawy, stosując tylko środki higieniczne.

Wciąż dominuje szkodliwy pogląd, że jest to schorzenie rzadkie, które dotyczy zwłaszcza starszych kobiet. Tego typu myślenie sprawia, że młodsze osoby wstydzą się mówić głośno o swoim problemie. Tymczasem prawda jest taka,że nietrzymanie moczu to problem prawie 3 milionów osób w naszym kraju. Faktycznie częściej walczą się z z tą chorobą osoby w średnim wieku, jednakże zdarza się, że chorują osoby młodsze.

Jakie są przyczyny tej choroby?

Gastroskopia – badanie bardzo potrzebne...

Autor: Bird&Co
Źródło: Bird&Co

Mimowolny wyciek moczu to konsekwencja nierzadko powiązanych ze sobą czynników.Jeden typ dolegliwości to tak zwane wysiłkowe nietrzymanie moczu, którego źródłem są głównie słabe mięśnie zwieraczy cewki moczowej, jak również osłabione mięśnie dna macicy, które są podporą dla pęcherza (idź do strony).

Drugi typ choroby to naglące nietrzymanie moczu, którego przyczyną są samoistne skurcze pęcherza. Wyciek moczu powodują skurcze mięśni gładkich, które są ”wariują”.

Nie wahaj się – tylko wejdź na oryginalny tekst (https://hipokrates-olesnica.pl/stomatolog/), z którego dowiesz się mnóstwa ciekawych informacji dotyczących tego zagadnienia.

Jest to częsta dolegliwość u cukrzyków,jak również przy zaburzeniach hormonalnych oraz jako następstwo działania niektórych farmaceutyków. Kłopoty z nietrzymaniem moczu to również efekt uboczny wielu chorób, na przykład choroby Parkinsona, a także operacji w obrębie miednicy mniejszej.

Zespół policystycznych jajników

Autor: Bird&Co Sp. z.o.o.
Źródło: Bird&Co Sp. z.o.o.
Nietrzymanie moczu leczenie to proces długotrwały, lecz nierzadko zwieńczony sukcesem. Rozpoznanie wymaga współpracy lekarzy więcej niż jednej specjalności: lekarzarodzinnego oraz ginekologa. Schorzenie leczy się za pomocą leków atycholinergicznych, które wstrzymują skurcze pęcherza. U starszych pacjentek pomaga zastosowanie hormonów dopochwowo. Pomaga również specjalna rehabilitacja. Nierzadko wspomaga się farmakoterapia tzw. biofitbackiem lub zastosowaniem nieinwazyjnych technik relaksacyjnych. Metoda biofitbacku angażuje w proces leczenia układ nerwowy chorego, który w znacznej mierze odpowiada za skurcze mięśni gładkich. Alternatywne metody leczenia są niekiedy lepsze od leków. Nie powodują bowiem uciążliwych skutków ubocznych.
Tagi: , , ,