W jaki sposób stymulować rozwój malucha właściwymi zabawkami


Przez cały czas próbujemy zachować pewien konsensus w rozwoju dzieci. Staramy się zapewnić im bezpieczeństwo, możliwie mało kłopotów, możliwie mało infekcji – szczepionki, właściwa, zdrowa dieta i tak dalej. Staramy się zapewnić im możliwie dużo wyzwań, tak, by w dorosłym życiu umiały radzić sobie z niespodziewanymi kłopotami, które wszak każdemu stają prędzej czy później na życiowej ścieżce. No i wreszcie staramy się łączyć bezpieczeństwo, wyzwania i rozrywkę tak, by dzieciaki nie nudziły się, żeby uczyły się nowych rzeczy i nie robiły przy tym żadnych głupot. Skomplikowana sprawa.

bączek

Autor: VTech
Źródło: VTech

W kwestii zachowania bezpieczeństwa może być nieco łatwiej, niż jeszcze parę dekad wstecz, jak nikt nie spoglądał na to, czy maluchy bawią się na placu zabaw, czy na zaniedbanym placu budowy, a jeśli ktoś kazał im się wynosić, to nie przez troskę o bezpieczeństwo, lecz bardziej z troski o inwentarz na terenie budowy. Tak czy inaczej – kłopot jest mniejszy, mimo że odbija się to na drugiej części rozwoju: na chęci do aktywności, naturalnej, najprostszej frajdzie z bycia na zewnątrz, gdzie nie można przebywać na placach budowy. Aby wypośrodkować te wszystkie oczekiwania wobec najmłodszych i dać im odpowiednie okoliczności rozwoju, powinniśmy korzystać z nowych osiągnięć technologii, jakie są w stanie stymulować u najmłodszych pewne zdolności.

Zabawki stoją dzisiaj na niezwykle wysokim poziomie zaawansowania – zwłaszcza te, o jakich możemy mieć pewność, że wywodzą się z rzetelnych źródeł. Dla małych dziewczynek, które młodzi opiekunowie chcieliby nauczyć świadomości odpowiedzialności, wytrwałości i przy tym dać im solidną porcję zabawy, mogą sprawdzić się lalki – . Interaktywna lalka przypominająca do złudzenia osoba. Reaguje szlochaniem, śmiechem, pochrapuje. Natomiast chłopakom do pobudzenia kreatywności na pewno przydadzą się z kolei klocki Cobi, czyli kolejna interesująca produkcja, obok klocków Lego, która pozwala wykreować sobie nieduży świat i samemu obmyślać i prowadzić przygody niedużych, klockowych postaci. Oczywiście wymienione produkty stosowne są w momencie, kiedy malcy są w właściwym wieku – jeśli chłopak jest starszy i ma dryg do mechanizmów, najlepiej dać mu dostęp do droższych, ale mających znacznie więcej pola do popisu klocków Lego Technics.

I chłopakom, i dziewczynkom w każdym wieku przydadzą się do rozruszania szarych komórek gry memory, których setki odmian można kupić na telefon lub znaleźć w Internecie.