Smutek to czy depresja?


Nasze życie jest ściśle związane z rytmem natury. W chwili gdy przyroda budzi się do życia, wstępują w nas siły witalne. Ogrania nas wówczas całą masę energii, pragniemy góry przenosić. Gdy obumiera – my również zwalniamy. Jesienią, gdy dni stają się krótsze, niebo jest bardziej zachmurzone a powietrze rześkie, łatwo łapiemy infekcje i zauważamy znaczny spadek energii.

depresja

Autor: Ryan Moomey
Źródło: http://www.flickr.com
W pracy nie możemy się skoncentrować, wrócilibyśmy do domu by nadrobić niedobór snu. Często bywamy niespokojni, nie czujemy potrzeby, by wyjść gdzieś wieczorem. Pragniemy tylko owinąć się pledem na kanapie, włączyć choćby najnudniejszy program w telewizji i zjeść kawałek pysznego tortu truflowego. Znasz to? Jeśli tak, to wygląda na to, że jesteś ofiarą zmniejszonego nasłonecznienia. Niestety, nie zawsze zły nastrój polega na gorszym samopoczuciu. Stan ten może się przeobrazić w chorobę depresyjną, inaczej zwaną depresją zimową lub sezonową chorobą afektywną.

Czy jesteś zdania ten temat jest niezwykle pasjonujący? Jeśli tak sądzisz, to wejdź na oryginalny tekst (https://sklep.labempire.com.pl/pipety,2,11856) – w tamtym miejscu odnajdziesz nie mniej absorbujące informacje.

Choruje na nią 3–4 proc. Polaków. Pomimo, że powody powstawania depresji sezonowej nie są znane, uważa się, iż zasadniczym czynnikiem jest niski przekaz światła słonecznego docierającego do naszych oczu. Wpływa ono na sposób funkcjonowania różnych struktur mózgowych, a mianowicie na procesy powstawania i regulacji neuroprzekaźników i hormonów niezbędnych do wielu życiowych czynności.

Co pomaga:* Wzmożona aktywność fizyczna, nawet gdy pogoda za oknem nie zachęca do wyjścia na zewnątrz.* Helioterapia, polegająca na naświetlaniu oczu pacjenta sztucznym, jasnym światłem o mocy zbliżonej do naturalnego, a kilka lub kilkanaście razy silniejszym od zwykłego domowego oświetlenia. Metoda ta jest skuteczna w 60-80%, a pierwsze rezultaty, takie jak zmniejszenie senności, apetytu i zmęczenia oraz poprawę nastroju, można zaobserwować już po kilku dniach jej stosowania. Lampa została zaprojektowana w celu wykluczenia objawów depresji sezonowej, ale lista dolegliwości, w których potwierdzone zostały jej lecznicze właściwości jest pokaźna. Lampami leczymy na przykład depresję sezonową, problemy ze snem, stan ogólnego rozbicia i zmęczenia, zespół napięcia przedmiesiączkowego a nawet łagodzenie dolegliwości związanych z przekwitaniem (kompleksowy artykuł na temat lamp na depresję). * Wyjazd do ciepłych krajów.