Jak leczyć depresję sezonową?


Depresja jest jedną z najbardziej niebezpiecznych chorób, jako że wprowadza chorego w groźny stan, który w najcięższych przypadkach może skończyć się chociażby samobójstwem. Na szczęście współcześnie dużo więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że depresja nie jest powodem do wstydu i szuka pomocy u specjalistów. Odmiennym gatunkiem jest depresja sezonowa, jaka przeważnie występuje w okolicach miesięcy jesiennych i kończy się na wiosnę. Fachowcy nie znają faktycznych przyczyn występowania tego zjawiska, jednak podejrzewa się, iż obniżenie nastroju w miesiącach jesiennych i zimowych może być spowodowane głównie niskimi temperaturami oraz brakiem światła słonecznego. Jeśli odczuwa się smutek, nieuzasadniony lęk oraz niechęć do kontaktów z innymi ludźmi, być może cierpi się na depresje sezonową. Warto zaznaczyć, że schorzenie to występuje częściej u kobiet. Poza tym, może dotykać również dzieci. Jak w takiej sytuacji walczyć z tego rodzaju wrogiem?

depresja

Autor: micadew
Źródło: http://www.flickr.com
Zazwyczaj wykorzystywana jest psychoterapia.

Jeśli czytasz ten tekst to znaczy, że temat Cię niesamowicie zafascynował – wejdź na odnośnik do strony co powinna zawierać apteczka dla psa, a odnajdziesz równie atrakcyjne informacje.

Czasami potrzebne jest również przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych. Poleca się też wyjazd do państw, gdzie pogoda jest bardziej słoneczna. Efektywną oraz coraz częściej stosowaną alternatywą jest również fototerapia, czyli leczenie światłem. Lampy produkują najczęściej światło, jakiego moc przekracza próg 2500 luksów. Naświetla się za ich pomocą oczy bądź obszar, który znajduje się poniżej kolana. Warto zaznaczyć, że światło, mimo że przypomina promieniowanie słoneczne, jest zupełnie bezpieczne, jako że lampy posiadają stosowne filtry.

Nie możesz się doczekać nowych intrygujących treści na ów temat? Przekazujemy Ci dobrą wiadomość – klikaj w podany link i rozkoszuj się czytaniem.

Co ciekawe, ta postać leczenia okazuje się być faktycznie dosyć efektywna i pomaga nawet do 80% chorych. Co więcej, terapia światłem z reguły nie generuje nieprzyjemnych skutków ubocznych, co jest jej dużą zaletą (czytaj więcej o światłoterapii).

Dzisiaj lampy stosowane w fototerapii można bez trudu kupić i ustawić we własnym mieszkaniu lub biurze. Są coraz powszechniej wykorzystywane, zwłaszcza, że wiele mówi się o chorobach depresyjnych i ludzie są skłonni do rozpoznawania typowych objawów również w swoim przypadku. Na szczęście wzrasta więc świadomość społeczeństwa. Jeżeli w miesiącach zimowych zauważymy u siebie przygnębiający nastrój, warto zdecydować się na terapię odpowiednim światłem, która pozwala na przetrwanie do wiosny oraz cieszenie się świetnym samopoczuciem – dobierz lampę dla siebie.