Operacja ambulatoryjna katarakty ze znieczuleniem oka u osób w podeszłym wieku.


Postęp cywilizacji i rosnąca ilość czasu spędzana przed najróżniejszymi ekranami zaczęły powodować u ludzi sporo różnych chorób. Otyłość, kłopoty z kręgosłupem i sercem, a także przeróżne choroby oczu pojawiające się u coraz młodszych ludzi.

oko

Autor: Victoria Ford
Źródło: http://www.flickr.com

Jedną z częściej diagnozowanych chorób oczu, która niedoleczona doprowadzić może nawet do całkowitej utraty ślepoty, jest zaćma. Pojawia się ona najczęściej u starszych osób, lecz także dzieci oraz młodzież mogą ją złapać, na przykład podczas jakiś urazów (najczęściej zadawane pytania). Największym objawem zaćmy jest zmętnienie soczewki w oku, nieleczone niestety prowadzić będzie do zupełnej utraty widzenia. Tak naprawdę jedyną metodą na wyleczenie tej choroby jest wymiana zmętniałej soczewki na sztuczną, wykonaną z tworzywa sztucznego lub akrylu. Zrobić to można paroma różnymi technikami, bardziej lub mniej inwazyjnymi, niestety wybrane metody nie zawsze dostępne będą dla wszystkich pacjentów, ponieważ fundusz zdrowia nie zwraca pieniędzy za niektóre operacje.

Raptem kilkanaście lat temu zaćma leczenie wiązało się z potrzebą przeleżenia kilku dni w szpitalnym łóżku. Poza tym po takiej zabiegu przez resztę życia pacjenci nie rozstawali się z mocnymi okularami. Rozwój nowoczesnych technik operacyjnych spowodował, że dzisiaj operacje zaćmy mogą trwać niecałą godzinę, wykonuje się je w znieczuleniu miejscowym, a chory bezpośrednio po zabiegu może jechać do domu (więcej na temat leczenia). Rzecz jasna przez jakiś czas musi unikać cięższych prac, ale po skończeniu czasu powrotu do zdrowia praktycznie nie ma większych ograniczeń. Najnowsze metody terapii zaćmy używają techniki laserowej. Specjalista wykonuje za jego pomocą niewielkie nacięcie, a następnie wyciąga chorą soczewkę. Następnie na jej miejsce jest wprowadzana nowa, wykonana z odpowiedniego tworzywa.

Jeżeli interesuje Cię ciąg dalszy młynek do soli i pieprzu 2w1 tego tematu zapraszamy do następnego artykułu, który przygotowaliśmy dla Ciebie pod tym linkiem. Tam odejdą wszelkie Twe rozterki.

Laserowe operacje są niezwykle precyzyjne, i w ręce wprawnego chirurga zupełnie bezpieczne. Przy prawidłowym zrobieniu w oku zostaje tylko wąska szczelina, która absolutnie nie będzie przeszkadzać w późniejszym życiu.