Starczowzroczność nie jest wadą widzenia, ani patologiczną zmianą, a wynikiem naturalnego przebiegu starości. Jest to naturalny stan, jaki dotyka znaczny procent ludzi, przeważnie po czterdziestym roku życia, jednakże granica wiekowa jest aktualnie coraz to niższa.
Autor: Tempur
Źródło: Tempur
Za pojawianie się kłopotliwej uciążliwości jest odpowiedzialna substancja białkowa, która osadzając się na soczewce sprawia, że soczewka staje się obszerniejsza i traci elastyczność. Starczowzroczność –
sprawdź więcej – przejawia się naruszeniem zdolności właściwego spostrzegania przedmiotów dalekich, także bliskich. Pojawiają się kłopoty z czytaniem, szyciem, korzystaniem z telefonu komórkowego, bądź pracą na komputerze. Jednym z popularnych sposobów stają się szkła dwuogniskowe z wyraźną poprzeczną kreską, która oddziela górną część od dolnej. W całości kłopot eliminuje
refrakcyjna wymiana soczewki (
www.rajsoczewek.pl), czyli zabieg chirurgiczny opierający się na wymianie swojej soczewki na sztuczną, wieloogniskową. Jednocześnie realna jest korekcja istniejących przedtem defektów wzroku.
Witrektomia to zabieg mikrochirurgiczny, używany w wielu przeróżnych chorobach siatkówki i ciała szklistego. Jego celem może być statyczność, ulepszenie, bądź odnowienie prawidłowego działania siatkówki oka. Zabieg chirurgiczny w procesie którego śródoperacyjnie wprowadza się narzędzia mikrochirurgiczne do wnętrza gałki ocznej i poprzez ciąg manipulacji chirurgicznych stara się pozyskać efekt uzdrowienia, albo usunięcia stanu chorobowego, to witrektomia. Cena zależy od tego, czy zabieg dotyczy zaledwie jednego schorzenia, lub operowane jest więcej schorzeń.