Wspólnota mieszkaniowa – zadania


Nabywając mieszkanie w mieszkalnym bloku właściciel automatycznie zostaje członkiem wspólnoty. Wydawać się to może trochę dziwne, ale rzeczywiście tak jest. W czasie budowania bloku developer cały czas jest właścicielem działki, a w momencie transakcji zakupu na każdego lokatora zostaje przekazana własność jego lokalu.

Po sprzedaniu wszystkich lokali zostaje jeszcze wspólna część obiektu, czyli windy, schody, korytarze i to właśnie w swoje władanie przejmuje razem z działką Mieszkaniowa wspólnota.

Jeśli sądzisz, że nie odnajdziesz w sieci ciekawych informacji, to przejrzyj treści, ponieważ można w nich znaleźć atrakcyjne dane na ciekawiący Cię temat.

Zgodnie z ustawą o własności lokali już w chwili zakupu jednego mieszkania od developera pojawia się moment powstania mieszkaniowej wspólnoty, a w skład jej muszą wejść wszyscy mieszkańcy. Nie potrzeba się do niej zapisywać, nie można się również wypisać, po prostu każdy właściciel mieszkania z automatu do takiej wspólnoty musi należeć.

Wspólnota mieszkaniowa ma bardzo odpowiedzialne zadanie.

bloki

Autor: Times Square Public Relations
Źródło: Times Square Public Relations

Pierwsze zebranie jest przeważnie zwoływane przez firmę developerską, i wtedy właśnie nastąpić powinno ostateczne przekazanie praw do wspólnej części budynku – więcej na . Do wspólnotowych zadań należeć będzie w pierwszej kolejności dbanie o budynek, planowanie remontów i prac modernizacyjnych a także sprzątanie i wywóz śmieci. Wszystkimi sprawami powinien zajmować się zarząd wspólnoty, najczęściej wybierany właśnie w czasie pierwszego spotkania.

Jeżeli taka tematyka Cię intryguje, to kliknij tutaj, gdyż bardzo podobne treści publikuje właśnie ten portal (http://www.listwy.effector.com.pl/). On również jest ciekawy.

Członkowie i zarząd co roku ustalają plany gospodarcze, w których szczegółowo podaje się zaplanowane koszty na nadchodzące miesiące, a także wyznaczają kwoty zaliczek na czynsz. Zdarza się niekiedy, że wspólnota mieszkaniowa podejmuje decyzję o tym, żeby zarządzanie wszystkimi sprawami związanymi z administracją budynku zlecić zewnętrznej firmie. Liczne wspólnoty mieszkaniowe w Łodzi są zarządzane przez zewnętrzne firmy i tego typu wyjście doskonale sprawdza się w praktyce. Przekazanie wszystkich spraw firmie zarządzającej może pozwolić na spore oszczędzenie czasu i pieniędzy jej mieszkańców, przede wszystkim dlatego, że pracują w niej ludzie doskonale znający się na większości problemów które się pojawiają w trakcie eksploatacji budynków.