Sposób na zdrowe śniadanie, czyli jak zdrowo i apetycznie rozpocząć dzionek


Specjaliści od żywienia już od dawien dawna przekonują, że śniadanie jest najistotniejszym posiłkiem podczas dnia. Ma dawać wielką siłę, gwarantować sprawność umysłową i tę fizyczną oraz wspomóc właściwy rozwój naszych dzieciaków i nastolatków.

Przygotowanie zdrowego posiłku wymaga oczywiście pewnej orientacji, ale tę z powodzeniem można zdobyć czytając pozycje książkowe (nawet te kulinarne) lub przeglądając stosowne artykuły w internecie lub w periodykach. Z drugiej strony nie trzeba być jednak specjalistą w zakresie żywienia, aby postawić na stole posiłek równie pożywny, jak i smacznie wyglądający. Coraz częściej stosuje się olej kokosowy, który idealnie nadaje się do smażenia i pieczenia np. naleśników, a nawet jajecznicy na śniadanie. Warto dowiedzieć się więcej: .

śniadanie

Autor: ZT Bielmar
Źródło: ZT Bielmar

Przepis na zdrowe śniadanie będzie uzależniony między innymi od: pory roku, stanu zdrowia członków familii, grubości portfela, dostępności towarów na rynku bądź plonu w przydomowym ogrodzie warzywnym. Niezwykle ważne jest, aby opracowując menu nie zapominać o jego ciągłym urozmaicaniu. Po pierwsze rutyna nie należy do repertuaru zdrowych zwyczajów, a po drugie, nie każdy będzie oczarowany zaserwowanym trzeci raz z rzędu twarogiem z rzodkiewką i szczypiorkiem.

W praktyce przepis na zdrowe śniadanie sprowadza się do podania towarów, które mają wejść w skład posiłku lub podania spisu tych niepotrzebnych. Warto zainwestować w bardzo dobry gatunkowo nabiał. Węglowodany w nim zawarte spowodują, że nie zabraknie nam wigoru podczas wykonywania codziennych, nawet najmniej zajmujących, czynności. Z jajek zrobimy pyszną, pożywną jajecznicę, a żółciutki ser stanie się znakomitym dodatkiem do kanapek (sprawdź przepis na zdrowe śniadanie). Nie możemy także zapominać o cukrach, już od podstawówki uczą nas, że cukier szkodzi zdrowiu i jest niebezpieczny. Co jednak zrobić w sytuacji kiedy nie możemy żyć bez cukru? Jest proste rozwiązanie, istnieje bardzo dużo zamienników, które w smaku są takie same jednak skład jest całkowicie inny. Sprawdź: kliknij i wybierz .

Zwyczajowo kupujemy białe pieczywo, tymczasem o wiele zdrowsze jest to ciemne. W bardzo dobrych piekarniach wybór jest ogromny, od tych całkiem niepozornych bochenków chleba, po pysznie prezentujące się kajzerki z ziarnami. A obok pieczywa zawsze można zjeść zupę mleczną lub kulki ze zboża o smaku czekolady.

śniadanie

Autor: AnnieAnniePancake
Źródło: http://www.flickr.com

Wielu domowników jeszcze dobrze nie otworzy oczu, a już pomyśli o odurzającej, świeżo parzonej kawie. Tymczasem wybór tych o wiele zdrowszych napoi bywa tak godziwy, że nawet powszechnie chłeptana herbata powoli trąci szlafrokiem. Ustępuje miejsca sokom o smaku pomarańczy, mleku, kakao, kawie ze zbóż. Tym samym przepis na zdrowe śniadanie poszerza się o nowy zasób produktów.

W zapale rannych przygotowań nie wolno zapominać, że czas na spożycie śniadania jest święty. To posiłek, którego nie połyka się w pośpiechu, na stojąco, jak hamburgery kupione w budce z fast foodami. Nawet jeśli nie mamy czasu na przygotowanie to lepiej kupić wcześniej gotowe danie np. , ale za to zjeść w spokoju i bez pośpiechu. Przepis na zdrowe śniadanie musi również uwzględniać chociaż półgodzinną pauzę w przedpołudniowej krzątaninie.