Jak najlepiej zadbać o spokój naszego dziecka w domu?


To oczywiste, chcemy dla swoich pociech jak najlepiej. Kupujemy im zabawki, żeby miały kolorowe i bogate we wrażenia dzieciństwo, kształcimy je przez zabawę, aby wyrosły na rozsądnych ludzi, a przede wszystkim próbujemy je chronić przed zagrożeniami świata zewnętrznego. Przez zagrożenie należy zrozumieć, z jednej strony, innych dorosłych, którzy mogą zrobić naszym dzieciom krzywdę, a także przykładowo ochronę: ochraniacz dla dzieci, na nogi, na ręce, na głowę, kaski, i inne elementy, które zapobiegają skaleczeniom, obtarciom, czy nawet złamaniom. W tym sensie kupujemy również moskitiery dla dzieci, żeby nie dopadły je żadne owady, bo pozostawić mogą bolesne ugryzienia.

Autor: timsamoff

Tym samym, kupujemy odpowiednią poduszkę (poduszki do spania) dla dziecka, która da mu się wygodnie wyspać i nie narazi go na niepotrzebne bóle kręgosłupa, bóle głowy czy pleców. Powyższe działania można ująć w zdaniu: zapobiegamy, bo oferowane możliwości są łatwe w realizacji. A co w chwili, gdy nasza pociecha jest zagrożona, na przykład, przez pedofila? Sprawa jest bardzo istotna, więc pamiętajmy, aby zawsze mieć na oku nasze dziecko, ale też ważny jest walor edukacyjny. Powtarzajmy do znudzenia, nie natarczywie, lecz mądrze, argumentując, iż nie można z wychodzić nigdzie z obcymi, nie wolno również brać od niego żadnych słodyczy czy innych wabików.

Jednocześnie, nie wolno zrobić z dziecka paranoika który będzie się bał dorosłych. Zaleca się otaczać go osobami w każdym wieku, od najmłodszych do najstarszych, tak samo jak powinniśmy je wychowywać wśród zwierząt, by pokazać, że świat jest dobry, lecz zawsze trzeba być czujnym. Z jednej strony, jeśli wychowamy naszą pociechę paranoicznie to będzie ono podejrzliwe wobec każdego człowieka czy każdego zobaczonegospotkanego psa czy kota, z drugiej strony, jeśli będziemy uczyć nasze dziecko zbytniej ufności do wszystkich to taka sytuacja może skończyć się bardzo źle.

Jak obcy to zawsze ostrożność, jak bezpański pies, to nie powinno się go dotykać, chyba, że taki piesek jest z kimś, wtedy można się spytać o pogłaskanie. Takie proste i jasne porady już niejedną pociechę uchroniły przed zagrożeniem lub przed zbytnią bojaźliwością. Nie warto ich lekceważyć. Pamiętajmy, iż dziecko rozumie więcej niż się czasem wydaje (ochraniacze na nogi). Warto rozmawiać z dzieckiem jak z dorosłym, dojrzale przedstawiać temat. Dziecko to naprawdę wierny towarzysz rozmowy, ale wyczuwa czy jesteśmy z nim szczerzy i je szanujemy czy traktujemy jak gorszą istotę. Przekażmy więc te informacje taktownie, ale jednocześnie w sposób czytelny, a dziecko na pewno będzie bezpieczniejsze.