Niesłychana technologia 3D – fotografie przyszłości


Współczesna technologia gwarantuje w dziedzinie fotografii niesamowite perspektywy. Ilustracją tego są zdjęcia 360 stopni. Prezentują w bardzo interesujący sposób fotografię i stały się niebywale modne w różnych dziedzinach. Nie tylko zawodowcy mogą już tworzyć takie zdjęcia, ale też hobbyści.

robienie zdjęć w mieście

Autor: Fredrik Rubensson
Źródło: http://www.flickr.com
Na początku trzeba objętość, czym są zdjęcia 360 stopni (przedstawione na ). Otóż jest to możliwość zaprezentowania dużej przestrzeni. Zdjęcie (przenieś mnie do strony), jakie utworzono z więcej niż z dwóch fotografii w świecie cyfrowym nazywa się fotografią panoramiczną. Istnieje parę typów fotografii szerokokątnych. Do bardzo spopularyzowanych zaliczyć należy panoramy sferyczne albo panoramy dookólne. Żeby zrobić dobrej jakości fotografię panoramiczną, powinno się dysponować stosownym aparatem.

Tutaj sprawdzi się aparat tzw. lustrzanka. Istotny jest teleobiektyw, który powinien być szerokokątny, co da perfekcyjne możliwości. W tworzeniu tego typu fotografii występuje sytuacja zwana błędem paradoksalnym. Powstaje wówczas, kiedy fotografujący robi następne zdjęcia z kilku różnych perspektyw. Rozwiązaniem jest zachowanie sporej odległości osoby fotografującej w odniesieniu do przedmiotów. Przydatny będzie tutaj statyw z głowicą panoramiczną. Ważnym kryterium dobrego zdjęcia panoramicznego jest wspólne odniesienie dla wszystkich dokonanych zdjęć. Wówczas nie będzie kłopotu z obrobieniem danych w programie przeznaczonym do tego gatunku fotografii. Naturalnie pamiętać trzeba o oświetleniu i balansie bieli, które powinny być takie same od rozpoczęcia sesji. Będąc przy oprogramowaniu, trzeba wspomnieć o istniejących aplikacjach, które wykorzystywane są do tworzenia fotografii panoramicznych. Rynek proponuje wiele oprogramowań, jakie są bardzo intuicyjne i nie stwarzają problemów w obsłudze.

A co ze zdjęciami w 3D? Może najpierw skrócona ich definicja – zdjęcia w 3D powstają, kiedy dwa samodzielne ujęcia są dedykowane dla każdego oka. Wtedy otrzymujemy rezultat 3D (tutaj więcej). Taką opcję mamy już w aparatach fotograficznych, jakie obsługują tą technologię. Nie potrzeba tu żadnych dodatkowych akcesoriów. Wystarczy uruchomić tryb w aparacie i zrobić zdjęcia tak jak w klasycznej opcji panoramy. Efekt trójwymiaru będzie widzialny na sprzęcie, który posiada funkcję wyświetlania takich obrazów – np. telewizor. Są to niezwykłe efekty, które sprawią sporo radości.