Terapia dzieci autystycznych poprzez zabawę


W czasach szkolnych zajmowałam się niepełnosprawnymi z zakłóceniami w kontaktach interpersonalnych, z niedorozwojem umysłowym. Między sobą nazywaliśmy ich „dziećmi”, jednak nie było to zupełnie precyzyjne miano. Trudno bowiem powiedzieć o dzieciaku mając przed oczami prawie dwu metrowego człowieka. Może być to kontrowersyjne w pierwszej chwili, wystarczy jednak moment żeby zobaczyć różność i żeby takie miano choć troszkę nabrało sensu również dla osoby postronnej.

Mata piankowa – puzzle

Autor: www.babymama.pl
Źródło: www.babymama.pl
Często spotykaną chorobą u naszych chorych był autyzm ale bywali pośród nich także uczestnicy u których wykryto tzw. zespół Aspergera. Owa choroba uznawana jest za łagodniejszą formę zespołu Kannera (więcej informacji – . Obydwie choroby współcześnie uznawane są za nie dające się uleczyć, co nie znaczy, że nie da się kompletnie nic zrobić. Bardzo ważka jest jak najwcześniejsza diagnoza, gdyż im wcześniej będzie można wdrożyć terapię, tym bardziej widoczne będą rezultaty.

Czy uzyskane tutaj wiadomości uważasz za niebanalne? Jeżeli tak, to więcej zobaczysz w ofercie, która również z pewnością okaże się zachęcająca.

Jak dotychczas nie są znane powody tych chorób, stąd wypływają trudności w ich rozpoznawaniu. Leczenie przebiega dwutorowo: poprzez sklep rehabilitacyjny siedlce farmakologiczne i rehabilitację behawioralną, plus inne metody psychologicznej interwencji. W postępowaniach jakie mają na celu uspołecznianie chorych którzy mają zdiagnozowany zespół Aspergera przydają się gry dla dzieci autystycznych. Oczywiście ostateczną decyzję dotyczącą metod terapii podejmuje doktor prowadzący razem z współdziałającym psychologiem. Ogólnie rzecz biorąc w omawianych zaburzeniach niezwykle istotne jest trenowanie umiejętności komunikowania się z otoczeniem. Jest to z pewnością łatwiejsze kiedy rehabilitujemy dziecko chore na zespół Aspergera niż dziecko z autyzmem.

Gry dla dzieci autystycznych skupiają się właśnie na aktywizowaniu zdolności społecznych. Nastawione są na przykład na trenowaniu wyrażania uczuć i ich rozpoznawaniu u innych ludzi, a także na nauce właściwego reagowania na zachowania innych ludzi. Chory na zespół Aspergera jakkolwiek ma trudności z odpowiednim postępowaniem do konkretnej sytuacji, jednak poprzez takie odpowiednie gry dla dzieci autystycznych może sobie wykształcić właściwe scenariusze działania w konkretnych warunkach. Dzięki takim grom chory poprawia wygodę swego życia jak też stosunki z otaczającym go światem.