Czemu warto odnosić zużyte surowce do specjalnych skupów.


Dużym ludzi będzie to, że wytwarzają oni bardzo duże ilości odpadów. I im dane społeczeństwo jest na wyższym poziomie, tym ich ilość się zwiększa, bardzo dobrze to widać na przykładzie zachodnich krajów. Bardzo duże ilości jednokrotne używanych butelek, opakowań i kartonów powodują nie tylko coraz większe zaśmiecanie naszej planety, ale także sprawiają, że jest konieczność ciągłego ich produkowania.

A to z kolei będzie się wiązać z wycinaniem kolejnych hektarów lasów na papier lub wydobycia ropy naftowej żeby otrzymać z niej różnego rodzaju tworzywa sztuczne. O ile ilości opakowań trudno będzie zmniejszyć, bo współczesne społeczeństwa są zwyczajnie bardzo wygodne, o tyle można znacznie pomóc przyrodzie dobrze segregując odpady i ponownie je wykorzystując. Bo przecież wiele surowców można bez problemów wykorzystać ponownie, czasami nawet wielokrotnie razy. Jeżeli takie możliwe do ponownego wykorzystania odpady (polecana strona) nie trafiałyby do śmietników, ale do różnego rodzaju skupów, to nie skorzystałaby na tym przyroda, lecz również osoby zajmujące się oddawaniem odpadów mogłyby na tym trochę zarobić.

skup

Trzydzieści lat temu dla młodych osób skup surowców wtórnych łódź wtórnych było miejscem, w jakim można było całkiem dobrze zarobić. W tamtych latach wszelkie napoje sprzedawano w butelkach ze szkła, jakie oddawało się właśnie w skupach i otrzymywało się za to jakieś niewielkie pieniądze. Aktualnie butelek w zasadzie się nie skupuje, bo zdecydowana większość napojów jest oferowana w butelkach z plastiku, a szklane są często jednorazowe i nie można ich oddawać.

W dalszym ciągu można jednak oddawać różne metale a także papier i kartony. Wiadomo, że jak ktoś ma jeden garnek do wyrzucenia, to nie będzie mu się opłacało jechać specjalnie, aby go oddać na złom. Jeśli jednak będzie to na przykład zepsuty piecyk gazowy, to bez problemów można udać się z nim na jakiś skup miedzi i tam otrzyma się za niego blisko sto złotych. Analogicznie jest z makulaturą, jeżeli ktoś ma miejsce i może ją przechowywać, to przez parę miesięcy może jej uzbierać nawet kilkanaście kilogramów.