Jak efektywnie dochodzić swoich praw w sieci? Mały poradnik dla tych, którzy cenią własne prawa autorskie i nie chcą pozwalać na ich łamanie

0 Comment


W współczesnych czasach sporo osób zamieszcza swoją bardzo szeroko rozumianą twórczość w internecie. Jeśli dla przykładu prowadzisz bloga, wtedy również umieszczasz w sieci swoją twórczość – chyba każdy z popularnych blogerów nie raz spotkał się z sytuacją, kiedy ktoś zabrał sobie jego fotografię czy artykuł i przedstawił jako swoje.

Co można uczynić w takich sytuacjach?Niestety wciąż dużo osób nie rozumie, że coś takiego jak prawa autorskie w internecie jak najbardziej działa. W dzisiejszych czasach wiele osób sądzi, że coś, co zostało umieszczone w internecie, staje się „niczyje| i można z tego swobodnie korzystać bez zgody, a nawet bez wiedzy autor. Oczywiście w żadnym przypadku tak nie jest – kiedy zamieszczasz w sieci przykładowo zrobione przez siebie zdjęcia albo stworzone przez siebie artykuły, masz prawo wtedy domagać się od wszystkich innych użytkowników internetu poszanowania Twoich praw autorskich. Polecamy artykuł Pamiętaj jednak, aby zawsze szanować również prawa autorskie innych osób – wszystko, co znalazło się w sieci, ma swoje autora. Nawet jeżeli nie możesz go znaleźć, a chcesz koniecznie umieścić dany tekst czy zdjęcie na swojej witrynie internetowej, wtezdjęcie (bezpłatny dostęp)ieneś przynajmniej podać link do witryny internetowej, z której go wziąłeś.

w pracy

Autor: Graham Stanley
Źródło: http://www.flickr.com

Jeżeli uda Ci się znaleźć autora, wtedy zdecydowanie powinieneś zapytać go o to, czy zezwala na używanie swojej twórczości, a w dodatku podpisać zdjęcie (odkryj stronę) czy tekst jego nazwiskiem. Tylko dzięki temu możesz mieć gwarancję, że nie spotka Cię proces o naruszenie prawo autorskich.Z naruszaniem prawo autorskich w internecie ma problem sporo osób. Świadczyć może o tym chociażby fakt, jak dużo razy wpisywane w wyszukiwarki internetowe jest hasło „znak towarowy ochrona”. Wiele osób wie, że ich prawa autorskie są naruszane, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, jakie sposoby ochrony przed takimi działaniami mu przysługują.

Czytaj też

Nie da się zaprzeczyć, że istnieje swego rodzaju powszechne przyzwolenie na to, aby dowolnie korzystać z wszystkich treści dostępnych w internecie, jednak nie znaczy to wcale, że nie warto uświadamiać innych, że postępują źle. Kiedy publikujesz w internecie jakieś materiały, zawsze powinieneś dodatkowo uświadamiać odbiorców Twoich treści, że są one pod ochroną prawną. Jeżeli tylko będziesz konsekwentny, kategorycznie w końcu przyniesie to spodziewany efekt w postaci zmniejszenia ilości naruszeń.

Opracował

Tagi: ,