Wymiana opon – dowiedz się, co powinien zrobić każdy mechanik samochodowy, z którego usług skorzystasz?

0 Comment


Wymiana opon niezbędna jest nie tylko w przypadku złapania gumy. Dobrze to zrobić również wtedy, gdy nadchodzi zima, gdyż opony zimowe dają dużo większe bezpieczeństwo, niż opony letnie. Dzięki właściwemu ogumieniu przyczyniają się do tego, że auto szybciej hamuje, co szczególnie ważne jest, gdy gwałtownie coś bądź ktoś wyskoczy na ulicę (a to zdarza się niejednokrotnie).

opona

Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli nawet wymieniasz opony u fachowca, powinieneś orientować się, jakie są kolejne kroki, by nie być całkiem zielonym w tej sprawie i spostrzec, gdy coś będzie iść nie tak. Pierwszym krokiem jest zdjęcie (przejdź po tym linku) koła i opony z felgi. W tym miejscu mechanik powinien zbadać stan zaworów, gdyż mogą domagać się wymiany. Naturalnie zaworów nie musimy wymieniać razem z każdą wymianą opon, lecz niezbędne jest to choć raz na dwa lata.

Oprócz tego musimy mieć na uwadze czy wszystkie ważne elementy są precyzyjnie oczyszczone, zaś krawędź opony nasmarowana środkiem gwarantującym jej szczelność (więcej: ). Wymieniane opony także muszą być czyste, ponieważ ma to wpływ na ich wyważenie. Samo wyważanie ma równie duże znaczenie, gdyż nie każdą maszynę cechuje dokładność. Warto sprawdzić jej jakość, bowiem m.in. od wyważenia zależy żywotność opon, a zatem to, jak długi okres będziemy mogli na nich spokojnie jeździć. A bezpieczeństwo na trasie to podstawa, stąd też nie można o tym zapominać. Wielu mechaników nie pamięta o zweryfikowaniu ciśnienia w oponach – także miejmy to na względzie, zanim wyjedziemy z serwisu, w innym wypadku będziemy musieli to zrobić na stacji z paliwem, uzupełniając jego zapas. Na koniec trzeba wspomnieć, iż opony powinny być właściwie przykręcone, najlepiej kluczem dynamometrycznym, który daje gwarancję, że koła się nie odkręcą, ale także, że sami bez kłopotu je odkręcimy.

Sprawdź też: powyższym informacjom spostrzeżesz, kiedy serwis samochodowy rzeczywiście przykłada się do pracy, a kiedy nie – wówczas lepiej będzie wybrać usługi innej firmy. Jeśli szybko wychwycimy wszystkie zaniedbania, których dopuszcza się dotychczas odwiedzany serwis, zabezpieczymy się przed dodatkowymi kosztami, które będą czekać nas, gdy wymiana opon nie będzie wykonana tak, jak trzeba.

Tagi: , , ,