Gdzie jest obecnie wykorzystywane szkło, najważniejsze rodzaje tego bardzo popularnego materiału


Jednym z najdawniej używanych przez człowieka materiałów jest szkło. Ludzie mają z nim do czynienia już od tysięcy lat, w naturze szło pojawiało się w miejscach gdzie uderzały pioruny czy w pobliżu wulkanów. W końcu nauczyli się je produkować, a wiele setek lat doskonalenia techniki dało to, co obecnie mamy, czyli kilkadziesiąt rodzajów i odmian szkła. Najbardziej popularne i najchętniej używane jest klasyczne szkło okienne. Jest ono tanie, gwarantuje odpowiednie parametry termiczne i wytrzymałościowe, i jest podstawowym materiałem używanym właśnie do produkowania okien.

Wadą tej odmiany szkła będzie to, że po rozbiciu tworzy niebezpieczne, ostre krawędzie, dlatego też zarówno podczas jego obróbki jak i codziennym użytkowaniu trzeba uważać. Wady tej nie ma szkło hartowane, zrobione w wyniku ogrzania a następnie szybkiego ochłodzenia tafli szklanej. Tym sposobem zmienia się wewnętrzna struktura, dając duży poziom wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne. Ten rodzaj szkła jest bardzo popularny w budownictwie, niezwykle elegancko wyglądają przykładowo szklane schody, balustrady czy daszki ochronne nad drzwiami.

szkło

Źródło: http://www.flickr.com

Inną odmianą szkła bardzo bezpiecznego i odpornego na mechaniczne uszkodzenia jest szkło laminowane. Laminowanie szkła będzie polegać na tym, że między dwoma szklanymi taflami jest umieszczona przezroczysta folia (sprawdź informacje tu).

Zajmują Cię przeróżnego typu branżowe posty? Więc kliknij tutaj regały magazynowe i przeczytaj nasze następne teksty na ten temat. Liczymy na Twoją recenzję.

Po sklejeniu wszystkiego trudno nawet dostrzec, że element złożony jest z trzech warstw, a jego właściwości ukazują się w pełni dopiero wtedy, jak coś się zdarzy. Przedmioty wykonane ze szkła laminowanego nie rozpadają się na drobne części, a zostają przyklejone do folii, przez co są dużo bezpieczniejsze przy jakiś nieprzewidzianych zdarzeniach.

Poza typowymi zastosowaniami w oknach samochodów czy domów jest także często stosowanym materiałem dekoracyjnym. Do dekorowaniu często się przykładowo stosuje szkło grawerowane (więcej w temacie tutaj). Grawery realizuje się przy pomocy nowoczesnych laserów, które umożliwiają wykonanie dokładnych i precyzyjnych wzorów, a oprócz płaskich tafli coraz częściej taka właśnie technika jest używana przy różnego rodzaju kieliszkach, butelkach czy wazonach.