Sprawdzony środek na zmagania z depresją sezonową


Za oknem szaro i ponuro… Zbliża się jesień. Chmury zaciągnęły się na niebie, a dni stają się coraz krótsze. „ Jestem w melancholijnym nastroju” – myślimy sobie. Przywołujemy w pamięci miniony czas, smucimy się jakoś bardziej niż dotychczas, częściej ogarnia nas niemoc i niechęć. Złości nas każda najmniejsza rzecz, przygnębienie i pesymizm nie pozwalają normalnie funkcjonować. Coraz mniej rzeczy sprawia nam radość, aż w końcu przestaje nam się wstawać z łóżka w te ponure dni.

depresja

Autor: Jay Aremac
Źródło: http://www.flickr.com
Czy to aby na pewno chwilowe zmęczenie? Warto sprawdzić czy nie jest to depresja sezonowa. Depresja sezonowa to zaburzenia depresyjne które nasilają się w okresie jesienno-zimowym, a ustępujące wiosną lub latem. Symptomy choroby występują codziennie lub prawie codziennie i mają miejsce przez okres co najmniej dwóch tygodni.

Pomimo, że źródła powstawania depresji sezonowej nie są znane, uważa się, że głównym czynnikiem jest niski przekaz światła słonecznego docierającego do siatkówki naszych oczu. Wpływa ono na sposób funkcjonowania różnych struktur mózgowych, a mianowicie na procesy powstawania i regulacji neuroprzekaźników i hormonów niezbędnych do wielu życiowych czynności (interesujący wpis).

depresja człowieka

Autor: david pacey
Źródło: http://www.flickr.com

Zważywszy na to, iż najbardziej prawdopodobną przyczyną powstawania depresji sezonowej jest deficyt światła słonecznego docierającego do nas w okresie jesienno-zimowym, przynoszącym największe efekty sposobem leczenia tego schorzenia jest fototerapia z użyciem przeznaczonych do tego celu lamp fluorescencyjnych.

Zaciekawiły Cię wątki zawarte w tym wpisie? Z pewnością spodoba Ci się też dodatkowe czytanie (https://ortodoncjabecker.pl/). Nie czekaj więc i wejdź do nowej strony.

Polega ona na naświetlaniu oczu pacjenta sztucznym jasnym światłem o mocy zbliżonej do naturalnego, a kilka lub kilkanaście razy silniejszym od zwykłego domowego leczniczym działaniu światła. Zauważono, że odpowiednia ilość sztucznego światła korzystnie wpływa na wydzielanie hormonów i przekaźników mózgowych.

Wskazane dla chorych okazują się też zimowe wyjazdy do krajów o dużym stopniu nasłonecznienia.

Nie możemy pozwolić na to, byś nie poznał wszelkich szczegółów na ten temat. Zachęcamy więc do nowego wpisu. Tam czeka na Ciebie kompleksowa treść.

Również wskazane jest unikanie stresujących sytuacji, a także nienakładanie na siebie zbyt wielu obowiązków w tym trudnym czasie. Dobrze jest też częściej w miarę możliwości nie rezygnować z kontaktów towarzyskich oraz często przebywać na łonie natury.